Europa Conference League: Μεγάλες προκρίσεις για Βασιλεία και Άλκμααρ

Στα ημιτελικά του Europa Conference League προκρίθηκαν η Άλκμααρ του Παυλίδη και η Βασιλεία. Ολοκλήρωσαν το «παζλ» η Φιορεντίνα και η Γουέστ Χαμ

Στις ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League, την πρόκριση στους «4» πήραν η Άλκμααρ, η Φιορεντίνα, η Γουέστ Χαμ και η Βασιλεία. Τα ζευγάρια των ημιτελικών πλέον είναι Φιορεντίνα-Βασιλεία και Άλκμααρ- Γουέστ Χαμ.

Η Βασιλεία ξανάκανε το… θαύμα της, παίρνοντας μία μεγαλειώδη πρόκριση στους «4», μετά τη νίκη της επί της Νις στην «Allianz Riviera» με 1-2 στην παράταση και μάλιστα με ανατροπή.

Η Αλκμάαρ κατάφερε να «γυρίσει» το σε βάρος της 2-0 απέναντι στην Άντερλεχτ  κι αφού οδήγησε τον αγώνα στην παράταση και στα πέναλτι με τα τέρματα του Βαγγέλη Παυλίδη (22 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις), «σφράγισε» μία μεγαλειώδη πρόκριση στα ημιτελικά (2-0 κ.δ, 4-1 στα πέναλτι), χάρις στις δύο επεμβάσεις του Μάθιου Ράιαν στη «ρώσικη ρουλέτα» από τα 11 βήματα.

Η Γουέστ Χαμ εξασφάλισε και αυτή την παρουσία της στα ημιτελικά, καθώς συνέτριψε τη Γάνδη με 4-1 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου και με συνολικό σκορ 5-2 πήρε το «εισιτήριο» για τους «4». Οι Βέλγοι έβαλαν… δύσκολα στα «σφυριά» στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο 26′ με το γκολ του άλλοτε φορ του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού, Ούγκο Κάιπερς. Η αντίδραση της αγγλικής ομάδας ήταν άμεση και ισοφάρισε στο 37′ με τον Αντόνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λονδρέζοι ήταν καταιγιστικοί και με τρία γκολ σε 9 λεπτά (55′ πέναλτι Πακετά, 58′ Ράις, 63′ Αντόνιο) έφτασαν στην πρόκριση.

Η Φιορεντίνα χαλάρωσε, καθώς είχε επικρατήσει στον πρώτο ματς με 4-1 και βρέθηκε να χάνει με 0-3 εντός έδρας από τη Λεχ Πόζναν και να κινδυνέψει με ένα ανεπανάληπτο κάζο κι έναν οδυνηρό αποκλεισμό. Την κατάλληλη στιγμή, όμως «ξύπνησαν» και με δύο γκολ των Σοτίλ και Καστροβίλι «λύτρωσαν» τους «βιόλα», δίνοντάς τους την πρόκριση, παρά την ήττα τους με 2-3 στο «Artemio Franchi».

Φιορεντίνα (Ιταλία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 2-3 (78΄ Σοτίλ, 99΄+2 Καστροβίλι – 9΄ Σόουζα, 65΄ πέν. Βέλντε, 69΄ Σόμπιεχ)

Α’ αγ. 4-1: Προκρίθηκε η Φιορεντίνα με συνολικό σκορ 6-4

Άλκμααρ (Ολλανδία)-Άντερλεχτ (Βέλγιο) 4-1 πέν. (2-0 κ.δ. και παρ.) (5΄ πέν., 14΄ Παυλίδης)

Α’ αγ. 0-2: Προκρίθηκε η Αλκμάαρ με συνολικό σκορ 6-3 (μαζί με τα πέναλτι)

Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Γάνδη (Βέλγιο) 4-1 (37΄, 63΄ Αντόνιο, 55΄ πέν. Πακετά, 58΄ Ράις – 26΄ Κάιπερς)

Α’ αγ. 1-1: Προκρίθηκε η Γουέστ Χαμ με συνολικό σκορ 5-2

Νις (Γαλλία)-Βασιλεία (Ελβετία) 1-2 παρ. (1-1 κ.δ.) (9΄ Λαμπόρντ – 86΄ Ογκουστίν, 98΄ Άνταμς)

Α’ αγ. 2-2: Προκρίθηκε η Βασιλεία με συνολικό σκορ 4-3