Europa Conference League: Πρώτο βήμα για Άντερλεχτ και Φιορεντίνα

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «4» του Europa Conference League έκαναν η Φιορεντίνα και η Άντερλεχτ

Για την προημιτελική φάση του Europa Conference League, τις νίκες πανηγύρισαν η Άντερλεχτ και η Φιορεντίνα, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Βασιλεία-Νις και Γάνδη-Γουέστ Χαμ.

Στο «Lotto Park» η Άντερλεχτ «χτύπησε» μία φορά σε κάθε ημίχρονο (2-0) απέναντι στην Αλκμάαρ (βασικοί ξανά οι Παυλίδης, Χατζηδιάκος, «κιτρινίστηκε» στο 42′ ο πρώτος) και πήρε ένα «καθαρό» σκορ ενόψει του δεύτερου αγώνα στo «AFAS Stadion». Ο Μουρίγιο στο 22′ έδωσε το προβάδισμα στους «μωβ» και στο 70′ ο Ασιμέρου με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στην Πολωνία η Φιορεντίνα νίκησε με 1-4 τη Λεχ Ποζναν και έδειξε τις διαθέσεις της απ’ τα πρώτα λεπτά, σε μία απ’ τις πιο «σκληρές» έδρες της διοργάνωσης. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν με το γκολ του Καμπράλ στο 4′ και παρά την ισοφάριση απ’ τον Βέλντε στο 20′, το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος της ιταλικής ομάδας που σκόραρε άλλες τρεις φορές με τους Γκονζάλες, Μποναβεντούρα και Ικονέ και μετέτρεψε σε… τυπική διαδικαρία τη ρεβάνς.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο «St. Jakob-Park», όπου η Βασιλεία και η Νις έμειναν στο ισόπαλο 2-2. Ο Αμπντουνί με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στους Ελβετούς, όμως ο Μοφί με δύο πολύ ωραίες εκτελέσεις στο 38′ και στο 45’+1′ (η δεύτερη με καταπληκτικό γυριστό) έβαλε μπροστά στο σκορ τους Γάλλους. Η Νις όμως δεν «καθάρισε» το ματς και στο 71′ ξανά ο Αμπντουνί με καφωτή κεφαλιά «έγραψε» το τελικό 2-2.

Γάνδη και η Γουέστ Χαμ θα λύσουν τις διαφορές τους στο Λονδίνο, μετά το ισόπαλο 1-1 στο Βέλγιο. Τα «σφυριά» είδαν το γκολ του Αγκουέρ στο 40′ να ακυρώνεται απ’ τον Τάσο Σιδηρόπουλο για χέρι του σκόρερ, έπειτα από υπόδειξη του VAR. Όμως βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με κοντινό πλασέ του Ινγκς. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Βέλγοι ανέβασαν «στροφές» κι έφεραν το ματς στα ίσα στο 57′ με το γκολ του πρώην παίκτη του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού) Ούγκο Κάιπερς.

Γάνδη-Γουέστ Χαμ 1-1 (57΄ Κάιπερς – 45΄+3΄ Ινγκς)

Λεχ Πόζναν -Φιορεντίνα 1-4 (20΄ Βέλντε – 4΄ Καμπράλ, 41΄ Γκονζάλες, 58΄ Μποναβεντούρα, 64΄ Ικονέ)

Άντερλεχτ-Άλκμααρ 2-0 (22΄ Μουρίγιο, 70΄ Ασιμέρου)

Βασιλεία-Νις 2-2 (26΄ πέν., 71΄ Αμπντουνί – 38΄, 45΄+1΄ Μοφί)