Europa Conference League: Σφράγισε την πρόκριση στην Κροατία ο ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστές τους Σβαμπ και Ελ Καντουρί, ο ΠΑΟΚ πήρε πανηγυρική νίκη-πρόκριση επί της Ριέκα στην Κροατία

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 0-2 της Ριέκα στην Κροατία, για τη ρεβάνς των playoffs του Europa Conference League.

Τα γκολ σημείωσαν ο Ελ Καντουρί στο 11ο λεπτό και ο Μουργκ στο 80′, έδωσε την πρόκριση στον “Δικέφαλο του Βορρά” και θα βρίσκονται στην αυριανή (27/8) κλήρωση των ομίλων της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα είχε το πάνω χέρι από αρχή του αγώνα, έβαλε τις βάσεις πρόκρισης απέναντι στη Ριέκα και πήρε δίκαια τη νίκη και αυτόματα την πρόκριση. Μεγάλη εμφάνιση από τους Σβαμπ και Ελ Καντουρί, οι οποίοι ήταν από τους πρωταγωνιστές της ομάδας.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε το γρήγορο γκολ και στο 6ο λεπτό έφτασε κοντά. Ο Σβαμπ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της Ριέκα, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Ελ Καντουρί με ωραίο πλασέ σημάδεψε και αυτός το ίδιο δοκάρι.

Στο 11ο λεπτό οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ. Ο Σβαμπ με ωραία μπαλιά στην «καρδιά» της άμυνα των Κροατών, βρήκε τον Ελ Καντουρί, ο οποίος έκανε την προβολή και νίκησε τον Πρσκάλο, κάνοντας το 0-1.

Στη συνέχεια η Ριέκα προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ που δέχτηκε, αλλά η ελληνική ομάδα κράτησε το προβάδισμά της.

Στο 32′ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, όμως του σουτ του Αμπας κατέληξε άουτ.

Στο 35′ νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 37′ μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Τόμετσακ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ ολομόναχος, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 41′ μεγάλη ευκαιρία για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, με τον Ελ Καντουρί να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Σβαμπ πήρε το ριμπάουντ, έκανε την κεφαλιά, αλλά την έστειλε άουτ.

Το ημίχρονο έληξε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 0-1 και να έχει προβάδισμα πρόκρισης.

Στο δεύτερο μέρος, η Ριέκα μπήκε δυνατά, θέλοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης και πίεσε την εστία του Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ έχοντας το προβάδισμα, έκλεισε τους χώρους στην άμυνα και προσπάθησε κυρίως με αντεπιθέσεις να δημιουργήσει ευκαιρίες στην κροατική ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι παρόλο που δεχόντουσαν πίεση, έδειχναν πώς ήλεγχαν το παιχνίδι. Μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 80ο λεπτό, όταν από κλέψιμο στην άμυνα της Ριέκα, ο Ζίβκοβιτς από τα αριστερά έδωσε στον Σφιντέρσκι, ο οποίος με τη σειρά του έστρωσε στον Μουργκ και από το ύψος της περιοχής με έξοχο πλασέ, έκανε το 0-2.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-2 να μένει μέχρι το τέλος και τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει την πρόκριση.

Κίτρινες: Άμπας, Γκάλοβιτς, Βούτσκιτς – Τέιλορ, Σβιντέρσκι, Μουργκ

Ριέκα (Τόμιτς): Πρσκάλο, Τόμετσακ, Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (71′ Βούτσκιτς), Βούκσεβιτς (46′ Τσερίν), Πάβιτσιτς, Λεπινίτσα (46′ Σελάχι), Ισάχ, Άμπας, Ντρμιτς

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λούκας Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (75′ Εσίτι), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75′ Καγκάβα), Ελ Καντουρί (67′ Μουργκ), Σβιντέρσκι