Europa League: Ασταμάτητη και στην Ευρώπη η Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο, έκανε πλάκα η Αταλάντα

Νίκες σημείωσαν Ρόμα και Μπενφίκα με Μίλαν και Μάρσεϊγ αντίστοιχα.

Για τα προημιτελικά του Europa League, η Αταλάντα διέλυσε με 0-3 στο «Άνφιλντ» την Λίβερπουλ, η Λεβερκούζεν που διεκδικεί τρεις τίτλους επικράτησε 2-0 της Γουέστ Χαμ. Η Μπενφίκα νίκησε 2-1 την Μάρσεϊγ . Η Μίλαν γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Ρόμα.

Λίβερπουλ-Αταλάντα 0-3:

Οι «ρεντς» αν και μπήκαν πιο δυναμικά έχοντας ευκαιρίες με τους  Μακ Άλιστερ (5’), Νούνιεζ (15′) και Έλιοτ (27’) δεν κατάφεραν να νικήσουν. Αντίθετα οι «μπεργκαμάσκι» κόντρα στην ροή του ματς προηγήθηκαν με το γκολ του Σκαμάκα στο 38′.

Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 60′. Η Λίβερπουλ έβγαλε αντίδραση με τον Σαλάχ στο 80’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Στο 83′ ο Πάσαλιτς  πάγωσε τους Άγγλους με το τελικό 0-3.

Μίλαν-Ρόμα 0-1:

Προβάδισμα για τους «τζαλορόσι» που έχουν δύο σερί συμμετοχές σε τελικό (Europa League 2022, Conference League 2023). Οι «Ρωμαίοι» προηγήθηκαν στο 17’ με την κεφαλιά του Μαντσίνι από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και αρκετές ευκαιρίες με τους Ζιρού και  Ράιντερς χωρίς η «στρογγυλή θεά» να τους κάνει το χατίρι.

Λεβερκούζεν-Γουέστ Χαμ 2-0:

Οι «ασπιρίνες» με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με δράστες τους  Χόφμαν (83’) και Μπόνιφεϊς (90’+1’) , πήραν άλλο ένα νικηφόρο αποτέλεσμα. Η ομάδα του Αλόνσο παραμένει αήττητη για 41 αγώνες στην εφετινή σεζόν συν ότι διεκδικεί τρεις τίτλους.

Μπενφίκα-Μάρσεϊγ 2-1:

Οι «αετοί» προηγήθηκαν στο 16′ με τον Ράφα Σίλβα, .οι Μασσαλοί βελτίωσαν το παιχνίδι τους αλλά ο Ντι Μαρία στο 52′ έκανε το 2-0. Οι Γάλλοι μείωσαν στο 67’ με το πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ και πιστεύουν ότι θα κάνουν την ζημιά στους Πορτογάλους στην ρεβάνς.