Ίντερ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 5-0: Με πεντάρα στον τελικό οι “Νερατζούρι”

Σαν σε …προπόνηση πήρε την πρόκριση η Ίντερ, στον τελικό του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Σεβίλλη.

Η Ίντερ “σκόρπισε” στους πέντε ανέμους (5-0) τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και πήρε την πρόκριση στον τελικού του Europa League. Οι “Νερατζούρι” εκεί θα αντιμετωπίσουν τη Σεβίλλη την Παρασκευή 21/8.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν αρκετές φάσεις. Η Ίντερ ήταν πιο απειλητική, με την Σαχτάρ ωστόσο να έχει την κατοχή. Οι Νερατζούρι έκαναν το 1-0 στο 19′. Ο Μπαρέλα έκανε μια μπαλιά και ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ίντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 26′ να διπλασιάσει τα τέρματα της, αλλά ο Νταμπρόζιο δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, μετά από σέντρα.

Καλύτερh φάση για τη Σαχτάρ ήταν ένα μακρινό σουτ του Μάρκος Αντόνιο, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Χαντάνοβιτς, στο 43ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ μπήκε καλύτερα. Στο 49′ ο Μαρτίνες πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά μπλόκαρε ο Πιατόβ. Δύο λεπτά αργότερα (51′) ο Λουκάκου δοκίμασε και αυτός ένα πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 64′ οι Μιλανέζοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη-πρόκριση στον τελικό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρόζοβιτς, ο Νταμπρόζιο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.

Οι δευτεραθλητές Ιταλίας πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και έκαναν το 3-0 στο 74′. Μετά από λάθος του Στεπανένκο, ο Λαουτάρο εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και πλάσαρε σωστά τον Πιάτοβ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (78′) η Ίντερ έκανε και το 4-0. Ο Λουκάκου έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Βέλγος στράικερ με ωραίο πλασέ, έπειτα από ασίστ του Μαρτίνες ετσειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε και πάλι ο Λουκάκου, στο 84′ με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή (5-0).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάισον

ΙΝΤΕΡ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Ντ΄ Αμπρόζιο (80΄ Μόουζες), Γιανγκ (66΄ Μπιράγκι), Μπρόζοβιτς (85΄ Σένσι), Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι, Λουκάκου (85΄ Εσπόζιτο), Μαρτίνες (80΄ Έρικσεν).

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ (Λουίς Κάστρο): Πιατόφ, Ντοντό, Κρίβτσοφ, Κοτσολάβα, Ματβιγιένκο, Στεπανένκο, Αντόνιο, Μάρλος (75΄ Κονοπλιάνκα), Πάτρικ (59΄ Σόλομον), Τάισον, Μοράες.