Europa League: Ιστορική κατάκτηση για τη Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι

Η Βιγιαρεάλ του Ουνάι Έμερι είναι η νικήτρια του Europa League για το 2021!

Europa League σημαίνει Ουνάι Έμερι. Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 11-10 στα πέναλτι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ύστερα από το 1-1 του κανονικού αγώνα και της παράτασης και στον πρώτο της ευρωπαϊκό τελικό ευτύχησε να σηκώσει και το τρόπαιο.

Ο τελικός διεξήχθη στο «Μιέτζσκι» του Γκντανσκ της Πολωνίας, παρουσία 9.500 θεατών.

Μάλιστα, αυτός ήταν ιστορικός τελικός για τον Ουνάι Έμερι, μιας και ήταν ο πέμπτος του ως προπονητής και τέταρτο τρόπαιο που κατακτά και μάλιστα στην ίδια διοργάνωση, κάτι που αποτελεί ρεκόρ. Παράλληλα, η Βιγιαρεάλ γίνεται η έκτη ομάδα που φτάνει αήττητη μέχρι την κατάκτηση της κούπας. Μάλιστα είναι και ο πρώτος μεγάλος τίτλος για το “κίτρινο υποβρύχιο”.

Σκόρερ των Ισπανών ο Ζεράρ Μορένο στο 29’. Για τους Άγγλους σκόραρε ο Έντινσον Καβάνι στο 55’.

Στη συνέχεια, ακολούθησε μια συναρπαστική διαδικασία πέναλτι, με 11 να εκτελούνται από κάθε ομάδα. Η «μονομαχία» έφτασε ως τους τερματοφύλακες, με τον Ρούλι να σκοράρει πριν αποκρούσει την απόκρουση του Ντε Χέα.

Από την άλλη, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έφυγε ηττημένος από τον πρώτο του τελικό ως προπονητής, ακριβώς 22 χρόνια μετά το τρόπαιο που είχε σηκώσει ως παίκτης με τη Γιουνάιτεντ.

Αυτό είναι επίσης το 13ο τρόπαιο που κατακτά ισπανική ομάδα, έχοντας την πρωτοκαθεδρία στη διοργάνωση.

Το ματς:

Μόλις στο 7’ ο ΜακΤόμινι έκανε το πρώτο άστοχο σουτ στο ματς, το οποίο ήταν άστοχο.

Στο 23’ ο Μπάκα έβγαλε σέντρα με ραμπόνα, αλλά ο Μορένο δεν είχε καλή ισορροπία και η κεφαλιά του πέρασε εκτός.

Στο 27’ ο Μορένο σούταρε από μακριά, αλλά δεν ήταν τόσο καλό.

Και στο 29’ η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε. Ο Παρέχο εκτέλεσε φάουλ από μακριά, ο Ζεράρ Μορένο κινήθηκε ωραία στην περιοχή, έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 48’ ύστερα από γύρισμα στην περιοχή για τη Βιγιαρεάλ, ο Μπαϊγί δεν έδιωξε καλά, με τον Μπάκα να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά.

Η Γιουνάιτεντ στο 55ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση. Ύστερα από σουτ του Ράσφορντ, η μπάλα κόντραρε σε παίκτες της Βιγιαρεάλ, στρώθηκε στον Καβάνι, που πλάσαρε νικώντας τον εξουδετερωμένο Ρούλι για το 1-1.

Στο 71’ ο Σο έκανε ντρίπλα, έκανε γύρισμα στον Καβάνι, που έπιασε κεφαλιά η οποία αφού βρήκε στον Πάου Τόρες κατέληξε κόρνερ.

Στο 90’+2’ ο Πάου Τόρες σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ήταν άστοχο.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση. Στο έξτρα μισάωρο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, ωστόσο καμία από αυτές δεν κατέληξε σε τελική με αξιώσεις. Έτσι, το τρόπαιο κρίθηκε στα πέναλτι.

Η σειρά των πέναλτι: (Πρώτη η Βιγιαρεάλ)- Μορένο 1-0, Μάτα 1-1, Ράμπα 2-1, Τέλες 2-2, Αλκάθερ 3-2, Μπρούνο Φερνάντες 3-3, Μορένο 4-3, Ράσφορντ 4-4, Παρέχο 5-4, Καβάνι 5-5, Γκόμεθ 6-5, Φρεντ 6-6, Αλμπιόλ 7-6, Τζέιμς 7-7, Κοκλέν 8-7, Σο 8-8, Γκασπάρ 9-8, Τουανζέμπε 9-9, Πάου Τόρες 10-9, Λίντελοφ 10-10, Ρούλι 11-10, Ντε Χέα απόκρουση Ρούλι 11-10.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιτ (88’ Γκασπάρ), Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεντράθα (88’ Μορένο), Καπουέ (120’+3’ Ράμπα), Παρέχο, Τριχέρος (77’ Γκόμεθ), Πίνο (77’ Αλκάθερ), Μπάκα (60’ Κοκλέν), Μορένο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Μπισάκα (120’+3’ Μάτα), Μπαϊγί (116’ Τουανζέμπε), Λίντελοφ, Σο, ΜακΤόμινι (120’+3’ Τέλες), Πογκμπά (116’ Τζέιμς), Ράσφορντ, Φερνάντες, Γκρίνγουντ (100’ Φρεντ), Καβάνι