Europa League: Πέρασαν στην επόμενη φάση η Μάντσεστερ Γιουνάιντετ και η Εσπανιόλ

Κλείδωσε, πάρα την “γκέλα” με 2-1 από την Αστάνα, την πρόκρισή της η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Στην επόμενη φάση πέρασε και η Εσπανιόλ που ήρθε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Φερεντσβάρος, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Εύκολα πέρασε η Ρόμα από την Κωνσταντινούπολη και την έδρα της Μπασακσεχίρ με 3-0, παίρνοντας προβάδισμα για την υπόθεση πρόκριση στον 10ο όμιλο. Απίθανος αγώνας και στην Πορτογαλία ανάμεσα σε Μπράγκα και Γουλβς, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 3-3, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην φάση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

3ος όμιλος:
Κρασνοντάρ – Βασιλεία 1-0
Μεγάλη νίκη πέτυχε η Κρασνοντάρ στην έδρα της επί της Βασιλείας μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης διεκδικώντας ακόμα και την πρωτιά στον όμιλο.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Άρι με πέναλτι στο 72′.

Για την Κράσνονταρ αποβλήθηκε στο 90+5′ μεδεύτερη κίτρινη κάρτα ο σκόρερ της αναμέτρησης Άρι.

Τραμπζονσπόρ – Χετάφε 0-1
Σημαντικό διπλό πήρε η Χετάφε στην Τουρκία, με τον Μάτα να σκοράρει στο 50′ και τους Ισπανούς να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς από την Τραπεζούντα.

1. Βασιλεία 10
2. Χετάφε 9
3. Κρασνοντάρ 9
4. Τραμπζονσπόρ 1

7ος όμιλος
Φέγενορντ – Ρέιντζερς 2-2
Σε θρίλερ εξελίσσεται η τελευταία αγωνιστική στον όμιλο, μετά την ισοπαλία των δύο ομάδων.

Ο Τόρνστρα άνοιξε το σκορ για την Φέγενορντ στο 33′. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 53′ με τον Μοράλες. Ο ίδιος έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σκωτσέζους στο 65′, αλλά η Φέγενορντ με τον Σινιστέρα έκανε το τελικό 2-2 στο 68ο λεπτό.

Γιούνγκ Μπόις – Πόρτο 1-2
Μεγάλη ανατροπή για την Πόρτο στην Ελβετία. Η Γιούνγκ Μπόις προηγήθηκε με τον Φάσναχ στο 6ο μόλις λεπτό. Ωστόσο, η Πόρτο ισοφάρισε στο 76′ με τον Αμπουμπακάρ και πέρασε τρία λεπτά αργότερα μπροστά στο σκορ στο 79′ ξανά με τον επιθετικό από το Καμερούν για το τελικό 2-1.

1. Ρέιντζερς 8
2. Πόρτο 7
3. Γιούνγκ Μπόις 7
4. Φέγενορντ 5

8ος όμιλος
Φερεντσβάρος – Εσπανιόλ 2-2
Την πρόκριση στην επόμενη φάση εξασφάλισε η Εσπανιόλ. Η Φερεντσβάρος θα τα δώσει όλα την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Λουντογκόρετς για να περάσει εκείνη ως δεύτερη.
Ο Σιγκέρ άνοιξε το σκορ στο 23′ για τους γηπεδούχους, με τον Μελέντο να βρίσκει απάντηση και να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 31′. Στο 77′ ο Ισαέλ θα χάσει πέναλτι για την Φερεντσβάρος. Δραματικό φινάλε στα τελευταία λεπτά, η Φερεντσβάρος έκανε το 2-1 με τον Σκβάρκα στο 90+1′. Ωστόσο η Εσπανιόλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90+6′ με τον Ντάρντερ κλειδώνοντας την πρόκριση.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Λουντογκόρετς 1-1
Δεν κατάφερε να κλειδώσει την πρόκριση η Λουντογκόρετς στην Ρωσία. Οι Βούλγαροι άνοιξαν το σκορ με τον Κέσερου στο 66′, αλλά η ΤΣΣΚΑ με τον Τσάλοφ στο 76′ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

1. Εσπανιόλ 11
2. Λουντογκόρετς 7
3. Φερεντσβάρος 6
4. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 2

9ος όμιλος
Σεντ Ετιέν – Γάνδη 0-0
Χωρίς τέρματα η αναμέτρηση στην Γαλλία, η Γάνδη κλείδωσε έτσι την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 76ο λεπτό, μετά από αποβολή του Νγκαντούι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αλεξάντρια – Βόλφσμπουργκ 0-1
Έφυγε με την νίκη η Βόλφσμπουργκ και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στο άλλο ματς, κλείδωσε την πρόκριση στην φάση των “32”.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βέγκχορστ με πέναλτι στο 45+1′.

1. Γάνδη 9
2. Βόλφσμπουργκ 8
3. Σεντ Ετιέν 4
4. Αλεξάντρια 3

10ος όμιλος
Μπασακσεχίρ – Ρόμα 0-3
Εύκολο πέρασμα της Ρόμα από την Τουρκία, παίρνοντας μπροστά στην βαθμολογία έναντι της Μπασακσεχίρ.
Ο Βέρετουτ με πέναλτι στο 30′ έκανε το 1-0. Ο Κλάιφερτ στο 41′ έκανε δύο τα τέρματα της Ρόμα και το ημίχρονο έκλεισε με τον Τζέκο να σκοράρει στο 45+1′ για το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Βόλφσμπεργκερ – Γκλάντμπαχ 0-1
Σημαντική νίκη πέτυχε η Γκλάντμπαχ στην Αυστρία απέναντι στην Βόλφσμπεργκερ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Στίντλ στο 60ο λεπτό.

Τρομερό παιχνίδι στην Πορτογαλία.
Η Μπράγκα άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′ με τον Χόρτα. Η Γουλβς ισοφάρισε στο 14′ με τον Χιμένεθ, ενώ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 34′ με τον Ντόχερτι. Το ημίχρονο έκλεισε με το γκολ του Τραορέ για την Γουλβς που έκανε το 3-1.
Η Μπράγκα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 3-2 με τον Παολίνιο στο 64′ και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φρανσέρτζιο στο 79′ για το 3-3.

Μπεσίκτας – Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-1
Τους πρώτους βαθμούς στον όμιλο πήρε η Μπεσίκτας κόντρα στην Σλόβαν.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντάνιελ στο 35′. Όμως η Τούρκοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 75′ με τον Ρόλο και έκαναν την απόλυτη ανατροπή στο 90+2′ με τον Λιάγιτς (2-1).

1. Μπράγκα 11
2. Γουλβς 10
3. Σλόβαν Μπρατισλάβας 4
4. Μπεσίκτας 3

12ος όμιλος
Αστάνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1
Παρόλο την ήττα από την Αστάνα οι κόκκινοι “διάβολοι” πήραν την πρόκριση, αφού η Άλκμααρ ήρθε ισόπαλη με την Παρτιζάν στο άλλο ματς.
Στο Καζακστάν η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με γκολ του Λίνγκαρντ στο 10′. Η Αστάνα ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σόμκο στο 55′ και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το αυτογκόλ του Μπερνάρντ στο 62′, κερδίζοντας έτσι τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο.

Άλκμααρ – Παρτιζάν 2-2
Τρομερό ματς στην Ολλανδία, κλείδωσε την πρόκριση στο 90′ η Άλκμααρ.
Ο Ασάνο έβαλε μπροστά την Παρτιζάν στο 16′, με τους Σέρβους να πετυχαίνουν και δεύτερο τέρμα στο 27′ με τον Σουμάχ (0-2).
Η Άλκμααρ έμεινε με δέκα στο 84′ μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Μποαντού, αλλά κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 88′ με τον Ντρούιφ. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 90+2′ από τον Ντρούιφ ξανά που αποδείχθηκε “χρυσή” αλλαγή.