Europa League: Προκρίσεις για Μίλαν, Τότεναμ και Βιγιαρεάλ

Στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκαν οι Μίλαν, Τότεναμ και Βιγιαρεάλ.

Σε νίκες προχώρησαν οι Μίλαν, Λιλ και Βιγιαρεάλ οι οποίες πήραν και το εισιτήριο για την φάση των «32». Μαζί τους ακολούθησε και η Λέστερ, παρά την ήττα από την Ζόρια, αλλά και η Τότεναμ που άφησε βαθμούς στην Αυστρία.

Την ήττα με 1-0 από τη Ζόρια γνώρισε η Λέστερ στην Ουκρανία. Οι «αλεπούδες» παρά την ήττα εξασφάλισαν την πρόκριση στην επόμενη φάση και ισοβαθμούν με 10 βαθμούς πλέον, με την Μπράγκα που νίκησε την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Με σούπερ ανατροπή, η Μίλαν επικράτησε με 4-2 της Σέλτικ του Βασίλη Μπάρκα και κλείδωσε την πρόκριση. Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν μέσα σε επτά λεπτά, με τους Ρόγκιτς (7′) και Έντουαρντ (14′). Ωστόσο, οι ροσονέρι έβγαλαν αντίδραση και στο 24′ και 26′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με τους Τσαλχάνογλου και Καστιγέχο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν ολοκλήρωσε την ανατροπή με τα τέρματα των Χουάγκε και Ντίαζ στο 50ο και 82ο λεπτό αντίστοιχα.

Την πρόκριση κλείδωσε και η Λιλ που τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Σπάρτα Πράγας, ωστόσο κατάφερε να πάρει την νίκη με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 65′ (αποβολή του Τσελούσκα) και άνοιξαν το σκορ στο 71′ με τον Κρέιτσι. Την λύση ωστόσο έδωσε ο Γιλμάζ, που με δύο γκολ στο 80′ και 84′ έδωσε την νίκη στον γαλλικό σύλλογο.

Το εισιτήριο των «32» πανηγύρισε μέσα στην Τουρκία η Βιγιαρεάλ. Τα «κίτρινα υποβρύχια» νίκησαν με 1-0 την Σίβασπορ, με τέρμα του Τσουκουέζε στο 75′. Στο άλλο ζευγάρι του ομίλου Καραμπάχ και Μακάμπι Τελ Αβίβ έμειναν στο 1-1. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη φιλοξενεί την Σίβασπορ την τελευταία αγωνιστική και θέλει δύο αποτέλεσμα, αυτό της νίκης ή της ισοπαλίας.

Στον 10ο όμιλο, Αντβέρπ πήρε τη νίκη-πρόκριση απέναντι σε Λουντογκόρετς επικρατώντας με 3-1. Παρά την γκέλα η Τότεναμ πήρε και αυτή την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήρθε ισόπαλη με 3-3 στην Αυστρία με τη Λιντζ σε ένα ματς με πλούσιο θέαμα.

Μεγάλο διπλό που της έδωσε και το εισιτήριο για τους «32», πήρε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 2-0, στην έδρα της Φέγενορντ. Σπουδαία νίκη πήρε και η αυστριακή Βόλφσμπεργκερ με 1-0, στην Μόσχα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, περνώντας στην 2η θέση του 11ου ομίλου. Την τελευταία αγωνιστική η Βόλφσμπεργκερ υποδέχεται την Φέγενορντ και για να προκριθεί θέλει δύο αποτέλεσμα, αυτό της ισοπαλίας ή της νίκης.

Στον 12ο όμιλο Ερυθρός Αστέρας και Χοφενχάιμ έμειναν στο 0-0, με τους Σέρβους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Την δεύτερη της νίκη στον όμιλο πάλι κόντρα στην Γάνδη, πήρε η Σλόβαν Λίμπερετς που επικράτησε του βελγικού συλλόγου με 2-1.