Europa League: Στους «32» η Νάπολι και η Σοσιεδάδ, πρόκριση και για Γιουνγκ Μπόις

Την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Europa League πήραν οι Νάπολι, Σοσιεδάδ, Γιουνγκ Μπόις και Μόλντε.

Νάπολι και Σοσιεδάδ έμειναν στο 1-1, στο «Ντιέγκο Μαραντόνα». Αποτελέσματα που βόλεψε και τις δύο ομάδες τελικά, μετά και την ήττα της Άλκμααρ από τη Ριέκα με 2-1. Έτσι η Νάπολι τερμάτισε πρώτη με 11 βαθμούς, ενώ η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεύτερη με 9 πόντους.

Με ανατροπή έπος και τρία γκολ και τρεις αποβολές μετά το 84′ η Γιουνγκ Μπόις πήρε την πρόκριση στη νοκ άουτ φάση του Europa League. Οι Ελβετοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ντεμπελιου. Στο 90ο λεπτό ο Μπάλγκραντεν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Στο 90+4′ ο Ενσαμέ ισοφάρισε με πέναλτι και ο ίδιος δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε, αφήνοντας τη Γιουνγκ Μπόις με 10 παίκτες. Το γκολ που έδωσε την πρόκριση και την νίκη στους γηπεδούχους έδωσε ο Γκουαντίνο στο 96ο λεπτό. Η Κλουζ τελείωσε το ματς με 9 παίκτες καθώς ο Τζόκοβιτς αποβλήθηκε και αυτός στο 90+10′.

Η Μόλντε πήρε και αυτή την πρόκριση, παρά την ισοπαλία στην Αυστρία απέναντι στην Ραπίντ Βιέννης με 2-2. Οι Νορβηγοί προκρίθηκαν ως 2οι πίσω από την Άρσεναλ στον 2ο όμιλο.

Στην φάση των «32» είχαν ήδη προκριθεί από την φάση των ομίλων του Europa League οι: Ρομά, Άρσεναλ, Μπάγερ Λεβερκούζεν, Σλάβια Πράγας, Ρέιντζερς, Μπενφίκα, Γρανάδα, Αϊντχόφεν, Λέστερ, Μπράγκα, Μίλαν, Λιλ, Βιγιαρεάλ, Τότεναμ, Αντβέρπ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Χοφενχάιμ και Ερυθρός Αστέρας.

Τα αποτελέσματα των 19:55 του Europa League:

Γιουνγκ Μπόις – Κλουζ 2-1

ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Ρόμα 3-1

Ντάνταλκ – Άρσεναλ 2-4

Ραπίντ Βιέννης – Μόλντε 2-2

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Σλάβια Πράγας 4-0

Χάποελ Μπίερ Σεβά – Νις 1-0

Αϊντχόφεν – Ομόνοια 4-0