Europa League: Στον τελικό η Βιγιαρεάλ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

To Europa League είναι η διοργάνωση του Ουνάι Έμερι που πήγε σε ακόμη έναν τελικό… αυτή την φορά με την Βιγιαρεάλ, που θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με υποδειγματική τακτική ο Ισπανός τεχνικός πλήγωσε την πρώην του ομάδα και η Βιγιαρεάλ προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης, μετά το 0-0.

Εκεί θα βρεθεί αντιμέτωπη με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που αν και έχασε 3-2 από την Ρόμα, πήρε το εισιτήριο για την Πολωνία.

Ρόμα- Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2

Στην Ιταλία και το “Ολίμπικο” η Ρόμα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να αιφνιδιάσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Άγγλοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ. Ο Φρεντ τροφοδότησε τον Έντινσον Καβάνι, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και πριν πατήσει περιοχή, εκτέλεσε τον τερματοφύλακα της Ρόμα, γράφοντας το 0-1 στο 39ο λεπτό.

Στο 57′ ο Μχιταριάν έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Πέδρο μέσα από την περιοχή πραγματοποίησε μία σέντρα-σουτ, ο Τζέκο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με το κεφάλι ισοφάρισε. Τρία λεπτά αργότερα, οι τζαλορόσι μπήκαν μπροστά στο σκορ και απέκτησαν ελπίδες. Ο Φρεντ έχασε την μπάλα από τον Πελεγκρίνι, ο οποίος έδωσε την μπάλα στον Κριστάντε και εκείνος πραγματοποίησε σουτ για το 2-1.

Στο 68′ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβαλε τέλος στα όνειρα της Ρόμα. Οι παίκτες του Σόλσκιερ άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Φερνάντες έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Καβάνι έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και σημείωσε το 2-2.

Στο 83′ η Ρόμα πήρε τη νίκη γοήτρου χάρη στο σουτ του Ζαλέβσκι, με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα για το 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Ρόμα: Μιράντε, Σμόλινγκ (30′ Νταρμπό), Ιμπάνιες, Μπρούνο Πέρες (69′ Σαντόν), Κάρσντορπ, Κριστάντε, Μαντσίνι, Πέδρο (76′ Ζαλέβσκι), Πελεγκρίνι, Μχιταριάν, Τζέκο (76′ Μαγιοράλ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μαγκουάιρ, Μπαΐγί, Γουάν-Μπισάκα (46′ Γουίλιαμς), Σο (46′ Τέλες), Φαν Ντε Μπέεκ, Φρεντ, Γκρίνγουντ, Μπ. Φερνάντες (84′ Μάτα), Πογκμπά (64′ Μάτιτς), Καβάνι (73′ Ράσφορντ)

Άρσεναλ- Βιγιαρεάλ 0-0

Στο Λονδίνο και στο Άρσεναλ-Βιγιαρεάλ που έληξε χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, όμως θα περνούσαν δύσκολα στη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο 2ο ημίχρονο, έστω και χωρίς αλλαγές. Ο Χερόνιμο Ρούλι έκανε ορισμένα λάθη που θα μπορούσαν να στοιχίσουν, όμως ούτε ο Έμιλ Σμιθ Ρόου ούτε ο Ομπαμεγιάνγκ κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με τις ευκαιρίες τους. Μία αντεπίθεση με τον Ζεράρ Μορένο κι ένας τραυματισμός του Πάμπλο Μάρι σμπαράλιασε το μομέντουμ και στη συνέχεια οι Ισπανοί γλίτωσαν χάρη σε καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Το τελευταίο στοίχημα του Αρτέτα ήταν ο Γκαμπριέλ Μαρτινέλι και ο Αλεξάντρ Λακαζέτ. Μία ευκαιρία του Ρομπ Χόλντινγκ και ακόμα ένα δοκάρι του Ομπαμεγιάνγκ φανέρωσαν ότι η τύχη ήταν με τους φιλοξενούμενους.

Ο Ουνάι Έμερι πήρε την πρόκριση στον τελικό μέσα στο πρώην “σπίτι” του, την 5η στο Europa League, με τη Βιγιαρεάλ να σπάει την “κατάρα”, έπειτα από 4 χαμένους ημιτελικούς ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν (90+1′ Ενκετιά), Χόλντινγκ, Μάρι, Τίερνι (80′ Γουίλιαν), Πάρτεϊ, Σακά, Έντεγκααρντ (66′ Μαρτινέλι), Σμιθ Ρόου, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ (80′ Λακαζέτ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρούλι, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Τόρες, Πεδράθα (90+1′ Α. Μορένο), Τσουκουέζε (30′ Πίνο, 90+1′ Γκόμεθ), Παρέχο, Κοκλέν, Τριγκέρος, Ζ. Μορένο, Αλκάθερ (72′ Μπάκα)