Europa League: Τεσσάρα ο Άγιαξ, νίκη με ανατροπή η Μπράγκα

Η δεύτερη μέρα της πρεμιέρας της League Phase του Europa League.

Επίδειξη δύναμης απέναντι στη Μπεσκίκτας έκανε ο Άγιαξ με το εμφατικό 4-0 στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» επί της Μπεσίκτας (το πιο ευρύ σκορ τη πρεμιέρας) της League Phase του Europa League, ενώ εξίσου άνετη ταν και η επικράτηση της Στεάουα Βουκουρεστίου (προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ) επί της RFSε 4-1.

Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης παρότι προηγήθηκε 3-1 στην έδρα της επί της Βικτόρια Πλζεν και μέχρι το 86΄ κρατούσε στα χέρια της το πρώτο «τρίποντο», οι Τσέχοι αντέδρασαν και με δύο γκολ στο τέλος έκαναν μία τεράστια επιστροφή (3-3).

Στο μεγάλο ματς του δεύτερου «πιάτου» της 2ης ημέρας, που έγινε στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, Ρόμα και Αθλέτικ Μπιλμπάο αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ, 1-1.

Η Ρόμα με τον Ιβάν Τζούριτς στον πάγκο της έφτασε κοντά στο 2Χ2 (είχε νικήσει και στο πρωτάθλημα) από τότε που ανέλαβε ο Σέρβος τεχνικός, αλλά στο 85′ οι Βάσκοι «έκλεψαν» το βαθμό με τον Παρέδες.

Με ήρωα τον Μπρούμα η Μπράγκα, στο ματς νούμερο 800 του Κάρλος Καρβαλιάλ στην καριέρα του στους πάγκους, έφερε τα πάνω κάτω στα τελευταία λεπτά μετατρέποντας το εις βάρος της 0-1 σε 2-1 με δύο γκολ του 29χρονου Πορτογάλου επιθετικού.

Παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες από το 7΄ (κόκκινη ο Ντραγκούσιν), η Τότεναμ δεν αγχώθηκε απέναντι στη φιλοξενούμενη Καραμπάγκ, συντρίβοντας τη με 3-0 και μπαίνοντας με το δεξί στη νεοσύστατη League Phase.