Europa League: Το σήκωσε ξανά η Σεβίλλη, πρώτο χαμένο για Μουρίνιο

Η Σεβίλλη συνέχισε τη… συνήθειά της και κατέκτησε άλλο ένα Europa League – Πρώτος χαμένος τελικός του Ζοσέ Μουρίνιο.

Είναι η διοργάνωσή της και το δείχνει συνεχώς. Η Σεβίλλη κατέκτησε το Europa League και για το 2023, καθώς νίκησε τη Ρόμα με 4-1 στα πέναλτι, μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης στον τελικό στο «Φέρεντς Πούσκας» της Κοπεγχάγης.

Για την ισπανική ομάδα είναι η 7η κατάκτηση, ενώ είναι η πολυνίκης του θεσμού και έχει το απόλυτο στους τελικούς! Μετά το 2006, το 2007, το 2014, το 2015, το 2016 και το 2020, έρχεται να προσθέσει και αυτό του 2023.

Από την άλλη, η Ρόμα δεν κατάφερε να πάρει τη δεύτερη συνεχόμενη ευρωπαϊκή κούπα της μετά το περσινό Κόνφερενς Λιγκ. Μάλιστα, αυτός είναι ο πρώτος χαμένος τελικός του Ζοσέ Μουρίνιο.

Στην κανονική διάρκεια, για τους Ρωμαίους άνοιξε το σκορ ο Πάουλο Ντιμπάλα στο 35, ενώ για τους Ανδαλουσιανούς σκόραρε με αυτογκόλ ο Τζιανλούκα Μαντσίνι στο 55’.

Ο τελικός κρίθηκε στα πέναλτι, κάτι που συνέβη για τρίτη διαδοχική χρονιά στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Εκεί, πρώτα ο Μαντσίνι αποδείχθηκε μοιραίος, καθώς μετά το αυτογκόλ έχασε και πέναλτι. Ενώ δόθηκε επανάληψη στην τελευταία εκτέλεση, η οποία έδωσε την κούπα στους Σεβιγιάνους.

Παράλληλα, το ματς αυτό ήταν… «μαραθώνιος», μιας και εκτός από τα 120 λεπτά κανονικής διάρκειας και παράτασης, παίχτηκαν ακόμη 26 σε καθυστερήσεις.

Το ματς

Στο 12’ η Ρόμα είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με τον Τσελίκ να γυρίζει από δεξιά, τον Σπινατσόλα να πλασάρει μέσα από την περιοχή και τον Μπόνο να αποκρούει.

Η Σεβίλλη απάντησε στο 25’ όταν μετά από σέντρα του Νάβας, ο Τόρες έκανε άστοχο σουτ.

Και στο 35’ οι Ιταλοί προηγήθηκαν. Ο Κριστάντε έκλεψε στο χώρο του κέντρου, έδωσε στον Μαντσίνι, ο οποίος με φοβερή κάθετη μπαλιά βρήκε τον Ντιμπάλα που μπήκε στην περιοχή και νίκησε με αριστερό πλασέ τον Μπόνο για το 1-0.

Στο 45’+6’ ο Ράκιτιτς έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά στο αριστερό δοκάρι του Ρούι Πατρίσιο.

Στο 52’ ο Τέλες σούταρε μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά εκτός.

Και στο 55’ η Σεβίλλη ισοφάρισε. Ο Νάβας σέντραρε από δεξιά για τον Εν Νεσίρι, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μαντσίνι, που άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρούι Πατρίσιο για το 1-1.

Στο 67’ η Ρόμα έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σμόλινγκ αρχικά σούταρε εξ επαφής, ο Μπόνο έδιωξε, ο Έιμπραχαμ έκανε προβολή, με τον τερματοφύλακα της Σεβίλλης να διώχνει και πάλι.

Στο 83’ ο Πελεγκρίνι έκανε γέμισμα, ο Μπελότι έκανε προβολή, ο Μπόνο βρήκε λίγο τη μπάλα που πέρασε εκτός, με τον διαιτητή ωστόσο να δίνει άουτ.

Στο 90’+6’ ο Σούσο έπιασε μακρινό σουτ με τον Πατρίσιο να αποκρούει. Στη συνέχειαο Φερνάντο έπιασε νέο σουτ που πέρασε εκτός.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του 90λεπτου, πριν ο τελικός οδηγηθεί στην παράταση.

Στο 107’ ο Γκούντελ βρήκε χώρο και σούταρε εκτός περιοχής για τη Σεβίλλη.

Στο 120’+2’ ύστερα από σέντρα από δεξιά, ο Εν Νεσιρί έπιασε κεφαλιά που απέκρουσε ο Ρούι Πατρίσιο.

Στο 120’+11’ η Ρόμα έχασε διπλή ευκαιρία, πρώτα με φάουλ που πέρασε κόρνερ και στη συνέχεια στην εκτέλεση, ο Σμόλινγκ έπιασε κεφαλιά που βρήκε στο δοκάρι και πέρασε ελάχιστα άουτ.

Και έτσι, το 1-1 παρέμεινε και μετά από 120 λεπτά αγώνα και άλλα 26 καθυστερήσεων, ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Η σειρά των πέναλτι – Πρώτη η Σεβίλλη: Οκάμπος 1-0, Κριστάντε 1-1, Λαμέλα 2-1, Μαντσίνι απέκρουσε ο Μπόνο 2-1, Ράκιτιτς 3-1, Ιμπάνιες απέκρουσε ο Μπόνο & δοκάρι 3-1, Μοντιέλ 4-1. (Ο Ρούι Πατρίσιο αρχικά απέκρουσε το πέναλτι του Μοντιέλ, αλλά το VAR έδειξε πως ο Πορτογάλος κινήθηκε πριν την εκτέλεση. Ο διαιτητής διέταξε επανάληψη και εκεί ο Αργεντινός σκόραρε).

Σεβίλλη (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Μπόνο, Νάβας (95’ Μοντιέλ), Μπαντέ, Γκούντελ (120’+8’ Μαρκάο), Τέλες (95’ Ρέκικ), Φερνάντο (120’+8’ Γιορντάν), Ράκιτιτς, Τόρες (46’ Σούσο), Οκάμπος, Χιλ (46’ Λαμέλα), Εν Νεσιρί

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Ρούι Πατρίσιο, Ιμπάνιες, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Τσελίκ (91’ Ζαλέβσκι), Κριστάντε, Μάτιτς (120’ Μποβέ), Σπινατσόλα (106’ Γιορέντε), Πελεγκρίνι (106’ Ελ Σαραουί), Ντιμπάλα (68’ Βαϊνάλντουμ), Έιμπραχαμ (75’ Μπελότι)