Έβερτον- Άρσεναλ: “Κόλλησαν” στο μηδέν και παρέμειναν χαμηλά

Λίγη ώρα αργότερα αφότου η διοίκηση της Έβερτον ανακοίνωσε την πρόσληψη του Κάρλο Αντσελότι, τα «ζαχαρωτά» υποδέχτηκαν την Άρσεναλ για την 18η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Σε ένα πολύ κακό παιχνίδι, οι δύο όμαδες έμειναν στην ισοπαλία 0-0 και έτσι παρέμειναν χαμηλά, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στην 15η θέση με 19 βαθμούς, ενώ οι κανονιέρηδες στην 9η με 23.

Ο αγώνας ήταν αρκετά μέτριος και στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκαν μόλις δύο φάσεις.

Στο 19′ η Έβερτον κέρδισε φάουλ, ο Σίγκουρντσον ανέλαβε την εκτέλεση αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (44′) η Άρσεναλ βγήκε στην κόντρα με τον  Μαρτινέλι, που έκανε το σουτ από καλή θέση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κανονιέρηδες» στο 51′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Ομπαμεγιάνγκ να κάνει το σουτ και τον Πίκφορντ να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα και πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το σουτ του από το ύψος της περιοχής, αλλά δεν ήταν δυνατό και ο Πίκγφορντ μπλόκαρε εύκολα.

Στο 68΄σημειώθηκε φάση διαρκείας μπροστά στην άμυνα της Άρσεναλ, ο Κάλβερ-Λιούιν προσπάθησε να πλασάρει, η μπάλα βρήκε σε παίκτη των φιλοξενούμενων και κατέληξε κόρνερ.

Έβερτον: Πίκφορντ, Σιντιμπέ, Μίνα, Χόλγκειτ, Ντίνι, Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Ντέλφ (72′ Κιν), Ιβόμπι (11′ Τοσούν (80΄Κέν), Ριτσάρλισον, Κάλβερτ-Λιούιν

Άρσεναλ: Λένο, Νάιλς, Τσέιμπερς, Νταβίντ Λουίζ, Σάκα, Τζάκα, Τορέιρα, Νέλσον, Σμιθ-Ρόου (67′ Γουίλοκ), Μαρτινέλι, Ομπαμεγιάνγκ (78′ Λακαζέτ)