“Έβρεξε” γκολ στο Μάιντς

Καταιγισμός τερμάτων στο Μάιντς στην αναμέτρηση όπου άνοιξε την αυλαία για την 32η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Η ομώνυμη ομάδα υποδέχτηκε την τρίτη στην βαθμολογία Λειψία με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος να δείχνει σκορ 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και μέσα σε 12 λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα(20′, 32′) με τον Κλόστερμαν να χρίζεται σκόρερ και τον Βέρνερ δημιουργό και των δύο.

Λίγο πριν λήξει όμως το πρώτο μέρος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με το Ονισίγουο(43′).

Στο 49ο λεπτό ο Τίμο Βέρνερ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και διεύρυνε το σκορ σε 1-3 για την ομάδα της Λειψίας.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών όπου και τις εκμεταλλεύτηκαν μετουσιώνοντας τες σε δύο ακόμη τέρματα.

Ο Νιακάτε στο 67′ και ο Ματέτα στο 83′ πέτυχαν την ανατροπή κι έγραψαν το τελικό 3-3 χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα τους.