Ευρωμπάσκετ 2022: Η Ισπανία και πάλι πρωταθλήτρια Ευρώπης

Η Ισπανία είναι και πάλι πρωταθλήτρια Ευρώπης. Οι “Φούριος Ρόχας” τα κατάφεραν και ανέβηκαν μετά από το 2015 και πάλι στην κορυφή της Ευρώπης.

Η Ισπανία νίκησε στον τελικό του ευρωμπάσκετ τη Γαλλία με 88-76 και κατέκτησε και πάλι την κορυφή της Ευρώπης. Αυτός ήταν ο 4ος τίτλος για τους “Φούριος Ρόχας” που έχουν χτίσει τη δική τους κυριαρχία στο Ευρωπαϊκό και παγκόσμιο μπάσκετ.

Οι Ισπανοί απέδειξαν γιατί θεωρούνται η κορυφαία μπασκετική σχολή τα τελευταία 15 χρόνια και με όμορφο και ποιοτικό μπάσκετ έφτασαν εκεί που ξέρουν καλύτερα όχι μόνο δηλαδή στην πηγή αλλά ήπιαν και νερό μέσα από την κούπα του τροπαίου.

Κορυφαίος του παρκέ για τους νέους πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ο Χουάντσο Ερναγκόμεθ ο οποίος έκανε πράγματα και θαύματα ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 27 πόντους με 7/9 τρίποντα διαλύοντας όλα τα αμυντικά πλάνα της Γαλλίας. Με τα 7 τρίποντα που σημείωσε μάλιστα έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης μετά το 1995 με περισσότερα από 6 τρίποντα σε τελικό.

Ο Ερναγκόμεθ με την εμφάνιση του κέρδισε απόλυτα δίκαια και τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του τελικού, ενώ πολυτιμότερος παίκτης του τουρνουά αναδείχθηκε ο αδερφός του Γουίλι σε μια βραδιά με έντονη συγκίνηση.

Η Ισπανία ήταν καλύτερη από τη Γαλλία, έβγαλε ενέργεια, είχε πάθος ενώ δεν λύγισε ακόμα και όταν οι “Τρικολόρ” έκαναν την αντεπίθεση τους και έχοντας καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στην επίθεση έφτασε μέχρι την νίκη και το τρόπαιο.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Ισπανίας το πρώτο ημίχρονο όταν η ομάδα του Σκαριόλο πέταγε φλόγες τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση φτάνοντας να προηγηθεί με 41-22 στο 15ο λεπτό και  με 47-37 στο ημίχρονο.

Στο 47-37 του ημιχρόνου οι Ισπανοί είχαν 9/15 τρίποντα και 14 ασίστ για έξι λάθη, απέναντι στους τρικολόρ των 8/9 διπόντων και των 4/11 σουτ από την περιφέρεια, την ώρα που οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν 22-7.

Η Γαλλία προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να μπει και πάλι στην αναμέτρηση και το κατάφερε εν μέρει καθώς μείωσε στους πέντε (47-42), Οι Ισπανοί όμως κάπου εκεί αντέδρασαν “έτρεξαν” ένα επιμέρους 9-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 66-57.

Στην 4η και τελευταία περίοδο η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 10 πόντους με την Ισπανία να μην κάνει λάθη και να φτάνει τελικά στην πολύ μεγάλη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κρέγιτς, Κοζλόφσκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 47-37, 66-57, 88-76

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριθουέλα 3 (1), Μπράουν 14 (4/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 11 ασίστ), Ντίαθ 8 (2), Ρούντι Φερνάντεθ 7 (2), Χάιμε Φερνάντεθ 13 (3/4 τρίποντα), Γκαρούμπα 2 (2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλι Ερνανγκόμεθ 14 (5/14 δίποντα, 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 27 (2/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Λόπεθ – Αροστέγκι (0/6 σουτ), Πάρα, Πραντίγια, Σάιθ

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 1, Φαλ, Φουρνιέ 23 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές), Γκομπέρ 6 (6 ριμπάουντ), Ερτέλ 16 (5/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 λάθη), Λουαού – Καμπαρό, Οκομπό 9 (3/6 τρίποντα), Πουαριέ 4, Ταρπέι 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιαμπουσέλε 13 (6/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ασίστ, 4 λάθη