Ευρωλίγκα: Έκανε το 9/9 η Ρεάλ, νίκη στο νήμα για Μπάρτσα, θρίαμβος Βίρτους

Με τις νίκες των Ρεάλ, Μπαρτσελόνα, Βίρτους και Μπάγερν Μονάχου ξεκίνησε η 10η αγωνιστική ημέρα της ευρωλίγκας.

Με πέντε αναμετρήσεις ξεκίνησε η 10η αγωνιστική ημέρα της ευρωλίγκας. Στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός πρόσθεσε ακόμα ένα λιθαράκι στη φετινή του διαδρομή επικρατώντας πανεύκολα της Βαλένθια.

Στην Μαδρίτη η Ρεάλ νίκησε και την Άλμπα Βερολίνου και έκανε το 9/9(σ.σ χρωστάει ένα ματς αυτό με την Μακάμπι) παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα της ευρωλίγκας.

Στο καλύτερο παιχνίδι της ημέρας η Μπάγερν νίκησε ύστερα απο 2 παρατάσεις τη Βιλεμπάν και ξεκόλλησε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα εκτός έδρας της Μακάμπι ανέβηκε στο 8-2 και παραμένει μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Μια θέση πιο κάτω βρίσκεται η Βίρτους η οποία ξεπέρασε με το καλύτερο τρόπο την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ., Συγκεκριμένα η Ιταλική ομάδα νίκησε εύκολα τη Φενέρμπαχτσε και έκανε 7 τις νίκες της στη διοργάνωση. Από τη Φενέρ δεν αγωνίστηκε λεπτό ο Ντόρσεϊ.