Ευρωλίγκα: Η Εφές Αναντολού στον τελικό

Με τον Βασίλιε Μίσιτς να κάνει πράγματα και θαύματα η Εφές Αναντολού νίκησε την ΤΣΣΚΑ και προκρίθηκε στον τελικό της Eυρωλίγκα

Η Εφές Αναντολού νίκησε με 89-86 την ΤΣΣΚΑ και προκρίθηκε στον τελικό της ευρωλίγκας αποκλείοντας παράλληλα τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Βασίλιε Μίσιτς έκανε πράγματα και θαύματα, πέτυχε 25 πόντους οδηγώντας την ομάδα του για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό της ευρωλίγκας. Ο πολυτιμότερος παίκτης της σεζόν για την ευρωλίγκα με την αποψινή του εμφάνιση έβαλε υποθήκη και για τον τίτλο του MVP του φάιναλ-φορ.

Η αναμέτρηση ήταν εξαιρετική και δικαιολόγησε στο απόλυτο βαθμό την αξία και των δύο ομάδων, με την Εφές αρχικά χάρις στην πολύ καλή της άμυνα να προηγείται ακόμα και με 22 πόντους(66-48) και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με μια αντεπίθεση διαρκείας να φτάνει τη διαφορά στο καλάθι(88-86) με τον Κλαϊμπερν να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης.

Η Εφές νίκησε γιατί άντεξε στην πίεση της ΤΣΣΚΑ στο τέλος, δεν φοβήθηκε την περίπτωση να χάσει δικό της παιχνίδι και κατάφερε στο τέλος να πάρει την νίκη και το ρόζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε για 30 λεπτά το τέλειο παιχίδι καθώς είχε καταφέρει να μπλοκάρει την ΤΣΣΚΑ και την είχε μετατρέψει σε κομπάρσο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως πήγε να “χύσει την καρδάρα” με το γάλα και να αυτοκτονήσει αλλά στο τέλος αντέξε και έφτασε στην νίκη.

Ο Σανλί στάθηκε άξια δίπλα στον Μίσιτς στο σκοράρισμα, πέτυχε 19 πόντους ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ στην πιο παραγωγική βραδιά του στην φετινή ευρωλίγκα και σε μία απο τις καλύτερες εμφανίσεις στην καριέρα του.

Από την ΤΣΣΚΑ που έπεσε ηρωικά μαχόμενη στο τέλος ο Κλάιμπερν πέτυχε 26 πόντους που όμως δεν έφτασαν για την ομάδα του.

Η Εφές Αναντολού ξεκίνησε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με σύμμαχο την ενέργεια που έβγαζε στην άμυνα προηγήθηκε με 13-7 στο πεντάλεπτο και 25-15 στο 10΄

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μίσιτς και Σανλί συνεργαζόντουσαν με κλειστά μάτια και η Εφές όχι μόνο διατηρούσε το προβάδισμα αλλά το αύξησε κιόλας φτάνοντας τη διαφορά στο +12 του ημιχρόνου(49-37).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Αταμάν η οποία δεν άφησε την ΤΣΣΚΑ να πάρει ανάσα με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 22 πόντους(66-48) πριν η μπίλια του σκόρ κάτσει στο 71-55.

Στην τελευταία περίοδο η ΤΣΣΚΑ με αντεπίθεση διαρκέιας και με καλάθια από τους Χάκετ και Κλάιμπερν άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά η οποία έφτασε στο -2 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη(88-86). Στην τελευταία επίθεση όμως ο Κλάιμπερν αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και ο Λάρκιν με 1/2 βολές έκανε το 89-86 και υπέγραψε την νίκη-πρόκριση της ομάδας του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Γκαρσία, Βίλιους

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 37-49, 55-71, 86-89

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 15 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Χίλιαρντ (0/4 σουτ), Ούχeurolοφ 8 (2/3 τρίποντα), Χάκετ 17 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Φόγτκμαν 6 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κλάιμπερν 26 (9/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 10 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 2, Έρικ

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 11 (1/5 τρίποντα), Μπομπουά 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3 λάθη), Σίνγκλετον 1, Μπαλμπάι, Σανλί 19 (6/8 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 7/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Μορμάν 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Μίτσιτς 25 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 6ασίστ, 3 λάθη), Άντερσον 2, Ντάνστον, Σιμόν 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/1 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)