Ευρωλίγκα: Μια ανάσα από το φάιναλ-φορ η Εφές Αναντολού

Με ένα επιμέρους 16-2 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Εφές νίκησε την Αρμάνι και χρειάζεται μία νίκη για να βρεθεί στο φάιναλ-φορ.

Η Εφές Αναντολού έπαιξε όσο χρειάστηκε και νίκησε στο Game 3 την Αρμάνι Μιλάνο με 77-65, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον πρέπει να κάνει ακόμα μία νίκη προκειμένου να βρεθεί στο φάιναλ-φορ της ευρωλίγκας.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι και το 35ο λεπτό με την Αρμάνι να μοιάζει ικανή χάρις στην άμυνα της να κάνει το δικό της break και να δώσει νέο ενδιαφέρον στη σειρά. Σε εκείνο το σημείο όμως η Εφές Αναντολού “έτρεξε” ένα επιμέρους 16-2 μετατρέποντας το εις βάρος της 61-63 στο τελικό 77-65 και στο 2-1 στη σειρά.

Το δίδυμο Μίσιτς και Λάρκιν ήταν εκείνο που πήρε στις πλάτες του την πρωταθλήτρια Ευρώπης και την οδήγησε με ασφάλεια μέχρι και την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Μίσιτς είχε 20 πόντους και ο Λάρκίν 16 ενώ εξαιρετικά καλά πήγε και ο Πλαϊς με 16 πόντους και μερικά πολύ κρίσιμα καλάθια.

Η Εφές Αναντολού νίκησε γιατί στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης έδειξε χαρακτήρα ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα με το εξωπραγματικό 20/25 δίποντα.

Από την Αρμάνι, που έχει πλέον μια ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να φέρει και πάλι τη σειρά στο Μιλάνο, η σπουδαία εμφάνιση του Ντεβόν Χολ (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ) δεν ήταν αρκετή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Μπολτάουζερ – Πέρεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-17, 42-35, 59-56, 77-65.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 16 (1/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίνγκλετον 3 (1/4 σουτ, 1/1 βολή), Μπράιαντ 4, Μόερμαν 8 (5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίτσιτς 20 (7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Άντερσον 2, Ντάνστον 4.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Γκραντ 11 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 9 (1/7 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ταρζούσκι 4 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι 2 (1/6 σουτ), Μπιλίγκα, Χολ 16 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ), Μπαλντάσο, Ντάνιελς, Σιλντς 9 (3/13 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάινς 6 (4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 8 (0/5 τρίποντα), Ντατόμε.