Ευρωλίγκα: Νίκη στην παράταση και break για τη Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε από διαφορά 16 πόντων και με κορυφαίο του παρκέ τον Χέιζ Ντέιβις νίκησε στην παράταση την Μονακό και “έσπασε” την έδρα με το καλησπέρα στη σειρά.

Η Φενέρμπχτσε ύστερα από μια επική εμφάνιση και αφού πρώτα γύρισε διαφορά 16 πόντων εις βάρος της κατάφερε να φύγει με την νίκη στην παράταση επί της Μονακό με 95-91(81-81 κ.δ.) και να ανοίξει το σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις για την πρόκριση στο Final-Four.

Η νίκη μπορεί να ήρθε για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ωστόσο όλοι στο στρατόπεδο της Τουρκικής ομάδας ανησυχούν και εν όψει Game 2 για την κατάσταση του Σκότι Γουίλμπεκιν ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στα 12’39” που πρόλαβε να αγωνιστεί ο Γουίλμπεκιν είχε 7 πόντους (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), ένα φάουλ υπέρ και ένα φάουλ κατά.

Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις, Νικ Καλάθης και Τάιλερ Ντόρσεϊ είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο, ενώ ο Νέιτ Σεστίνα ήταν το κρυφό όπλο που έβγαλε απο τη φαρέτρα του ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με τον ίδιον τον παίκτη να τον δικαιώνει και να πετυχαίνει 16 πόντους.

Η αναμέτρηση είχε δύο όψεις στο πρώτο ημίχρονο η Μονακό είχε καθηλωτική υπεροχή και έφτασε μάλιστα να προηγείται με 46-37 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου. Η κατάσταση όμως άλλαξε άρδην στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε να ανεβάζει στροφές και αφού αρχικά ροκάνισε τη διαφορά στη συνέχεια έστειλε το ματς στην παράταση εκεί όπου με πιο καθαρό μυαλό και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε την νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Παστούσιακ, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-15, 46-37, 61-60, 81-81 (κ.α), 91-95 (παρ.)

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 19 (2/8 τρίποντα), Λόιντ 16 (2/4 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 8 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 8, Ντιαλό 10, Κορνελί, Τζαϊτέ, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 12 (2/4 τρίποντα), Στρέιζελ 2, Χολ, Τζέιμς 16 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 7 (1/2 τρίποντα), Σανλί 6, Παπαγιάνννης 4, Χέιζ-Ντέιβις 19 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς 2, Νουά, Πιερ, Γκούντουριτς 11 (2/4 τρίποντα), Καλάθης 17 (2/4 τρίποντα), Ντόρσεϊ 13 (2/7 τρίπονταμ 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα 16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).