Ευρωλίγκα: Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Με αναμετρήσεις για την 29η αγωνιστική συνεχίστηκε η δράση στα παρκέ της Ευρωλίγκας.

Η Ευρωλίγκα οδεύει προς το τέλος της κανονικής περιόδου και μόνο ο Ολυμπιακός ύστερα και από τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής έχει σφραγίσει την παρουσία του στα πλέι-οφ της φετινής διοργάνωσης και μάλιστα έχοντας και το προβάδισμα της έδρας.

Οι “Ερυθρόλευκοι” με buzzer beater από τον Αλεξάνδρο Βεζένκοφ νίκησε εκτός έδρας τη Ζαλγκίρις με 74-72 και προκρίθηκε στα πλέι-οφ της φετινής ευρωλίγκας και πλέον έχει στόχο και σκοπό αφού καθαρίσει με την κανονική περίοδο να επιστρέψει και πάλι στη “Ζαλγκίριο Αρίνα” για το final-four.

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από 9 σερί εκτός έδρας ήττες πέτυχε την πρώτη του για το 2023 επικρατώντας με 86-82 της Βιλερμπάν στη Γαλλία. Αυτή ήταν η 9η φετινή νίκη για τους “πράσινους” που πήραν μια πολύ καλή ένεση ψυχολογίας εν όψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Basket League.

Στις άλλες αναμετρήσεις πολύ σπουδαία και σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Παρτίζαν η οποία επικράτησε μέσα στην Τουρκία της Εφές Αναντολού με 97-84 και μπήκε σε τροχιά πλέι-οφ. Από την άλλη για τους πρωταθλητές Ευρώπης αυτή ήταν η 3η ήττα σε 4 αναμετρήσεις και πλέον η υπόθεση πρόκριση στα πλει-οφ έχει αρχίσει να δυσκολεύει.

Στη Γαλλία η Μονακό μπορεί να δυσκολεύτηκε λίγο στην πρώτη περίοδο κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια όμως στο δεύτερο μισό πάτησε γκάζι και έφτασε σε άνετη επικράτηση με 81-68 διατηρώντας την παράλληλα στην τρίτη θέση της βαθμολογίας που δίνει και προβάδισμα έδρας στα πλέι-οφ.

Στο Τελ-Αβιβ μίλησε και πάλι το κάστρο της Μακάμπι με την ομάδα του “λαού” να επικρατεί της Μπασκόνια με 93-79. Αυτή ήταν η 16η νίκη για την Μακάμπι και 12η μέσα στην έδρα της η οποία την διατήρησε μέσα στις θέσεις των πλέι-οφ. Η Μπασκόνια από την άλλη πλευρά παρά την ήττα της παραμένει μέσα στην 8αδα νιώθοντας όμως την καυτή ανάσα τόσο της Ζαλγκίρις όσο και της Βαλένθια με την Αναντολού Εφές.

Η Ρεάλ τέλος έστω και δύσκολα νίκησε στην Μαδρίτη την Αρμάνι με 92-87 πέτυχε την 20η της νίκη στην ευρωλίγκα και παραμένει στο κυνήγι του Ολυμπιακού για την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Για την Αρμάνι αυτή ήταν η 1η της ήττα μετά από 6 σερί νίκες με την Ιταλική ομάδα να πληρώνει το κακό της ξεκίνημα στη διοργάνωση.