Ευρωπαϊκό μπάσκετ: Μπρέικ με το καλησπέρα στους τελικούς Ιταλίας για την Αρμάνι Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε εκτός έδρας την Βίρτους Μπολόνια, έκανε το μπρέικ και ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο την προσπάθεια της για επιστροφή στο θρόνο της πρωταθλήτριας Ιταλίας.

Η Αρμάνι Μιλάνο με τον  Σαβόν Σιλντς σε πολύ μεγάλη μέρα νίκησε εκτός έδρας τη Βίρτους Μπολόνια με 66-62 στο Game 1 των τελικών και πήρε προβάδισμα για τον τίτλο στην Ιταλία.

Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα μπήκαν δυνατά και αποφασισμένα στην αναμέτρηση και θέλοντας όσο τίποτα άλλο να ξορκίσουν τους περσινούς δαίμονες κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα.

Για την Αρμάνι ο Σίλντς έκλεισε τον αγώνα με 18 πόντους από 7/13 δίποντα και 4/5 βολές, ενώ μάζεψε και έξι ριμπάουντ σε 32 λεπτά. Ο Χάινς, από την άλλη, έγραψε double-double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 29 λεπτά, με την ομάδα του να επιβιώνει παρά τα 3/23 τρίποντα και τις επτά χαμένες βολές.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς (16 πόντοι, 1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές) και ο Τόκο Σενγκέλια (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Βίρτους, που έκλεισε το ματς με 5/22 τρίποντα και με επίσης επτά άστοχες βολές. Μπελινέλι, Τζαϊτέ, Χάκετ έμειναν χαμηλά και πλέον η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έχει δύσκολο έργο για το repeat στη Serie A.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-13, 27-28, 40-50, 62-66

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Τεσιτόρι 2, Μπελινέλι 7 (2/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παγιόλα, Αλιμπέγκοβιτς 4, Τζαϊτέχ 3, Σενγκέλια 11 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάκετ 6 (1/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Σάμπσον 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίμς, Τεόντοσιτς 16 (1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Κορντινιέ 4

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 5 (7 ριμπάουντ), Γκραντ, Ροντρίγκεθ 7 (3/10 σουτ), Ρίτσι 2, Χολ 6 (1/7 σουτ), Μπαλντάσο, Σιλντς 18 (7/13 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Χάινς 10 (5/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 5 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ντατόμε 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)