Ευρωπαϊκό μπάσκετ: Έκανε το 3-1 η Αρμάνι

Μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα στην Ιταλία βρίσκεται η Αρμάνι Μιλάνο.

Η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, νίκησε με 77-62 τη Βίρτους Μπολόνια και τριπλασίασε τις νίκες στη σειρά των φετινών τελικών στην Ιταλία και χρειάζεται ακόμα μία νίκη ώστε να κατακτήσει μετά από ένα χρόνο και πάλι στο πρωτάθλημα.

Η Αρμάνι δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της Βίρτους και άρχιζε να ανεβάζει στροφές μετά το πρώτο δεκάλεπτο όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα εδραίωσε την νίκη της στην τελευταία περίοδο όταν μετέτρεψε το 55-55 στο τελικό 77-62 το οποίο οδηγεί την Αρμάνι σε ματς μπολ.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Σιλντς με 21 πόντους ενώ ο Χολ είχε 14. Για την Βίρτους Μπολόνια ο Σενγκέλια έκανε ό,τι μπορούσε στο παρκέ με 21 πόντους ενώ ο Τζαϊτέ είχε 12.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 40-34, 55-55, 77-62
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 9 (2/7 δίποντα), Γκραντ 11 (3), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ρίτσι, Μπιλίγκα 2, Χολ 14 (6/9 δίποντα), Μπαλντάσο, Σιλντς 21 (8/12 δίποντα), Αλβίτι, Χάινς 7 (2 ριμπάουντ), Μπεντίλ 7 (2/3 δίποντα), Ντατόμε

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Γουίβερς 2, Μπελινέλι 2, Πάγιολα, Τζαϊτέ 12 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σενγκέλια 21 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Χάκετ 3, Σάμπσον 8(3/5 δίποντα), Γουίμς 4, Τεόντοσιτς 8 (2), Κορντινιέ 2