Ευρωπαϊκό μπάσκετ: Στην Μακάμπι το Super Cup Ισραήλ

Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της σεζόν στο Ισραήλ.

Η Μακάμπι με κορυφαίο του παρκέ τον Νάναλι νίκησε στον τελικό του Super Cup την Χάποελ Εϊλάτ με 92-62 και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Η αναμέτρηση,όπως άλλωστε μαρτυράει και το τελικό σκορ, ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του “Λαού” η οποία δεν δυσκολεύτηκε καθόλου φτάνοντας με άνεση στην νίκη και το ροζ φύλλο.

Σημείο κλειδί για την μεγάλη σε έκταση νίκη ήταν η τελευταία περίοδος όταν η Μακάμπι “έτρεξε” ένα επιμέρους 28-8 το οποίο εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι και το τελικό +30.

Εκτός του Νάναλι, που αναδείχθηκε και MVP,  μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Ρόμαν Σόρκιν, που τέλειωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δήλωσε: “πρέπει να ξεχάσουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, γιατί ακόμη δεν ξεκινήσαμε”.