Εξάρα η Αγγλία, απτόητη η Ουκρανία, προκάλεσαν οι Τούρκοι φίλαθλοι

Άστραψε και βρόντηξε η Αγγλία όπου ξέσπασε την “μπόρα” της μέσα στην Βουλγαρία με το ισοπεδωτικό 0-6! Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο επιθετικός της Τότεναμ, Χάρι Κέην. Ο 26χρονος επιθετικός πέτυχε ένα τέρμα και δημιούργησε άλλα τρία!

Στον άλλο αγώνα του ομίλου το Κοσσυφοπέδιο δίκαια επικράτησε με 2-0 επί του Μαυροβουνίου, σκορ που είχε διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Η Ουκρανία πήρε τεράστια νίκη απέναντι στην Πορτογαλία με 2-1 και διασφάλισε έτσι την πρώτη θέση του ομίλου. Οι γηπεδούχοι όπου έπαιζαν τα τελευταία 25 λεπτά με δέκα παίκτες χάρη σε αποβολή του Στεπανένκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χέρι μέσα στην περιοχή, δικαίωσαν περίτρανα για ακόμη μία φορά όλους αυτούς που υμνούν το θεαματικό και παραγωγικό τους ποδόσφαιρο το τελευταίο χρονικό διάστημα.

Η Σερβία άλωσε την Λιθουανία με 1-2 κι έτσι απειλεί άμεσα την δεύτερη Πορτογαλία, βρισκόμενη στον -1 βαθμό διαφορά.

Τέλος η έκπληξη στον άλλο ομιλο σημειώθηκε στην Γαλλία όπου η “Τρικολόρ” δεν εκμεταλλεύτηκαν την πληθώρα των ευκαιριών τους και ήρθαν ισόπαλη με την Τουρκία 1-1. Τουρκία και Γαλλία έχουν από 19 πόντους, όμως στην ισοβαθμία οι πρώτοι υπερτερούν. Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης οι 30000-40000 διάσπαρτοι Τούρκοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο “Σταντ Ντε Φρανς” χαιρέτησαν στρατιωτικά κατά την ανάκρουση του εθνικού τους ύμνου.

Ισλανδία και Αλβανία νίκησαν άνετα τις Ανδόρρα(2-0) και Μολδαβία(0-4) αντίστοιχα.