Έ-Χ-ασαν την ευκαιρία για άνετη πρόκριση Τσέλσι και Βαλένθια

Για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λίγκ, η Τσέλσι έμεινε στο ισόπαλο 2-2 με τη Βαλένθια στο Μεστάγια με το σκορ της αναμέτρησης να μην βολεύει και τις δυο ομάδες, καθώς περιμένουν το βραδινό ματς του Άγιαξ με την Λιλ.

Στο πρώτο μέρος οι Λονδρέζοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων απειλώντας πρώτοι στο 2’ με την άστοχη κεφαλιά του Γουίλιαν. Στην συνέχεια του αγώνα η Τσέλσι συνέχισε  να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση φτάνοντας στην περιοχή του Σίλεσεν εκ νέου με τον Έϊμπραχαμ στο 14’αλλά δεν ο Άγγλος δεν έκανε την ζημία.

Η Βαλένθια που είχε μπει αρκετά διστακτική κατάφερε να κάνει δυο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Μάξι Γκόμεζ στο 19’ και 30’ ενώ είχε προηγηθεί κεφαλιά του Σολέρ όμως ο Κέπα ήταν σε ετοιμότητα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τσέλσι πολιορκούσαν τον Σίλεσεν χωρίς αποτέλεσμα. Στο 40’ οι νυχτερίδες κόντρα στην ροη του ματς άνοιξαν το σκορ με το γκολ τοθ Σολέρ έπειτα από την σέντρα του Ροντρίγκο. Ωστόσο στο 41’ οι «μπλε» έκοψε την χαρά των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Κόβασιτς. Το 1-1 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Τσέλσι μπήκε δυναμικά αν και τις έλειπε ο Έϊμπραχαμ ο οποίος τραυματίστηκε, δίνοντας την θέση του στον Μπατσουαγί.  Η ομάδα του Λάμπαρντ άνοιξε το σκορ στο 50’ με τον Πούλισικ, αρχικά το γκολ του Αμερικάνου είχε ακυρωθεί, καθώς ο επόπτης σήκωσε  την σημαία για οφσάιντ, όμως το VAR έδειξε ότι το γκολ μετρά. Το σύνολο του Θελάδες μετά το γκολ προσπάθησε να ισοφαρίσει στο 55’ με την άστοχη λόμπα Ροντρίγκο.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας οι Ισπανοί πατούσαν καλύτερα με την Τσέλσι να διαχειρίζεται τις επιθετικές ανόδους τους. Σο 64’ ο διαιτητής είδε ανατροπή του Γκαγιά από τον Ζορζίνιο, την έσχατη των ποινών ανέλαβε ο Παρέχο ο οποίος νικήθηκε από τον Κέπα.

Στην συνέχεια η πίεση της Βαλένθια για να φέρει το ματς στα ίσια απέδωσε καρπούς στο 82’ με το απίθανο γκολ του Βας από δύσκολο σημείο με το δοκάρι να βοηθά τον Δανό.Στο 90’ ο Μπατσουαγί απείλησε την πρώην του ομάδα, αλλά ο Σίλενσεν κράτησε το 2-2.

Καθ’ όλη την διάρκεια των επτάλεπτων καθυστερήσεων η Βαλένθια έκανε τεράστια προσπάθεια να κάνει την ανατροπή ωστόσο δεν τα κατάφερε, και το 2-2 παρέμενε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Βαλένθια: Σίλεσεν, Κόστα (67′ Γκαμεϊρό), Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Τόρες (74′ Κοκλέν), Παρέχο, Βας, Σολέρ (78′ Λι Κανγκ-Ιν), Μορένο, Γκόμες.

Τσέλσι: Κέπα, Τζέιμς, Κρίστενσεν, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Καντέ, Ζορζίνιο (72′ Εμερσον), Κόβατσιτς, Γουίλιαν (80′ Μάουντ), Αμπραχαμ (45′ Μπατσουαγί), Πούλισικ.