Έ(Χ)ασε δύο βαθμούς στο τέλος η Λίβερπουλ με τη Γουέστ Μπρομ

Δεν κέρδισε η Λίβερπουλ, χάνοντας τη νίκη στο τέλος, αλλά παραμένει στη πρώτη θέση, ισοπαλία στο Γουέστ Χαμ-Μπράιτον, εύκολη νίκη η Λιντς απέναντι της Μπέρνλι.

Για τη 15η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ με τη Γουέστ Μπρομ και η Γουέστ Χαμ με τη Μπράιτον, αναδείχτηκαν ισόπαλες και η Λιντς νωρίτερα πέρασε “σβηστά” το εμόδιο της Μπέρνλι.

Λίβερπουλ – Γουέστ Μπρομ 1-1

Στο Άνφιλντ, η Λίβερπουλ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γουέστ Μπρομ. Το σκορ άνοιξε ο Μανέ στο 12′, για να φέρει το ματς στα ίσια ο Ατζάγι στο 83ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη πρώτη θέση με 32 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι στη 19η με 8 βαθμούς.

Η πρώτη φάση στον αγώνα έγινε στο 12ο λεπτό και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, 1-0 για τη Λίβερπουλ, με το εξαιρετικό σουτ του Μανέ που πήγε στην αριστερή κάθετη γωνία, εκεί που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Τζονστόουν.

Στο 21′ μετά από καλή σέντρα στη περιοχή ο Μανέ έκανε την κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, έγινε αρκετά λεπτά μετά στο 35′, όταν ο Σαλάχ σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και πρώτοι απείλησαν οι γηπεδούχοι, στο 65ο λεπτό με κεφαλιά του Σαλάχ που πέρασε αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 73′ ο Γκραντ πήρε πάσα στην περιοχή και σούταρε με τη μία, όμως ο Άλισον απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 78′ η εκτέλεση φάουλ του Αλεξάντερ-Άρνολντ από αρκετά μακρινή απόσταση δεν βρήκε εστία.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 82ο λεπτό, όταν ο Περέιρα έβγαλε σέντρα στην περιοχή και ο Ατζάγι με κεφαλιά έκανε το 1-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Κίτρινες: 61′ Κλοπ, 56′ Ο’ Σέα

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόπερτσον, Φαμπίνιο, Μάτιπ (60′  Γουίλιαμς), Αλεξάντερ-Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Τζόουνς (83′ Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνιο (90′ Ορίγκι).

Γουέστ Μπρομ (Αλαρντάις): Τζονστόουν, Ο’ Σέα, Γκίμπς, Ατζάγι, Φουρλόνγκ, Φίλιπς, Σόιερς, Γκάλαχερ (90+1′ Ιβάνοβιτς), Ντιαγκανά, Ρόμπινσον (73′ Περέιρα), Γκραντ (78′ Όστιν).

Γουέστ Χαμ- Μπράιτον 2-2

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, η Γουέστ Χαμ αναδείχτηκε ισόπαλη με τη Μπράιτον, με σκορ 2-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μοπάι στο 44′ για να ισοφαρίσει ο Τζόνσον στο 60′. Η Μπράιτον πήρε κεφάλι στο σκορ για δεύτερη φορά με γκολ του Ντανκ στο 70′, αλλά ο Σούτσεκ στο 82ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Με αυτή την ισοπαλία, τα “σφυριά” βρίσκονται στη 10η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Πότερ στην 16η με 13 βαθμούς.

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Ογκμπόνα, Μπαλμπουένα, Κουφάλ, Σούτσεκ, Ράις, Τζόνσον, Νόμπλ (46′ Λανζίνι), Μπόουεν (46′ Μπόουεν), Άλλερ.

Μπράιτον (Πότερ): Σάντσες, Γουάιτ, Ντάνκ, Γουέμπστερ, Μάρτς, Λαλάνα (46′ Αλζάτε), Μπέρν, Μπισούμα, Τρόσαρντ, Μοπάι (90′ Γιάχανμπακς), Γουέλμπεκ (83′ Γκρος)

Λιντς- Μπέρνλι 1-0

Στο γήπεδο Έλαν Ρόουντ, η Λιντς επικράτησε 1-0 της Μπέρνλι, χάρις την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπάμφορντ στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα βρίσκεται στη 11η θέση με 20 βαθμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 17η θέση με μόλις 13, δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κίτρινες: 28′ Ταρκόφσκι, 79′ Γουέστγουντ, 90′ Μπάρνς

Λιντς (Μπιέλσα): Μεσλιέρ, Ντάλας, Αϊλίνγκ, Στρούιτζικ, Αλιόσκι, Φίλιπς, Ραφίνια (70′ Ποβέντα), Κλίτς (66′ Σάκλετον), Ροντρίγκο (59′ Ερνάντεζ), Χάρισον, Μπάμφορντ.

Μπέρνλι (Ντάιτς): Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Μπένσον (74′ Στέφενς), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Πιέτερς (74′ Ροντρίγκεζ), Γούντ, Μπάρνς