Έχασε την ευκαιρία να πατήσει τετράδα η Ατλέτικο Μαδρίτης

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές» για την 28η αγωνιστική της La Liga, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1-1 σκορ που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Αν η Ατλέτικο έπαιρνε τη νίκη, θα ανέβαινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, αλλά μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα έμεινε έκτη με 46 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους παρέμειναν 10οι με 38β.

Οι Βάσκοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 37’ με το τέρμα που σημείωσε ο Ίκερ Μουνιαΐν. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και πίεζαν για το γκολ, ο Κάπα έκανε το γύρισμα από αριστερά προς το ύψος του πέναλτι, εκεί που ο Μουνιαΐν έγινε αποδέχτης της μπάλας και  με το δεξί πάνω στην κίνηση σημείωσε το 1-0.  Η  τύχη ήταν με το μέρος του, καθώς έγινε κόντρα σε πόδι αμυντικού, αλλά και πάλι η μπάλα πήρε τροχιά προς τα δίχτυα του Όμπλακ.

Πριν ανοίξει το σκορ η Μπιλμπάο, είχε τεράστια ευκαιρία σε κεφαλιά του Γιεράι Άλβαρεθ, έχοντας πλάτη στην εστία, έσπρωξε τη μπάλα προς τα πίσω. Ο Όμπλακ ωστόσο κράτησε αλώβητη την εστία του, τεντώθηκε όσο περισσότερο μπορούσε και απομάκρυνε την μπάλα.

Η χαρά του γκόλ  δεν κράτησε πολύ αφού οι «ροχιμπλάνκος» έφτασαν άμεσα στην ισοφάριση και μόλις δύο λεπτά αργότερα (39′) από ασίστ του Κόκε ο Ντιέγκο Κόστα έγραψε το 1-1 για τους μαδριλένουςΟ αρχηγός της Ατλέτικο αφιέρωσε το γκολ  έτρεξε προς τον πάγκο και πήρε μια φανέλα της Ατλέτικο με το «14» στην πλάτη και το όνομα «Virginia». Η εν λόγω φανέλα ανήκει στην παίκτρια της γυναικείας ομάδας της Ατλέτικο, 25χρονη Βιρτζίνια Τορεθίγια, η οποία τον Μάιο έκανε επέμβαση αφαίρεσης όγκου από τον εγκέφαλο.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του παιχνιδιού οι αρχηγοί των δυο ομάδων Κόκε και Μουνιαΐν απέδωσαν  φόρο τιμής στους νεκρούς από την πανδημία του κορωνοϊού, ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή.

Σκόρερ : 37΄Μουνιαΐν /  39΄Ντιέγκο Κόστα

Μπιλμπάο (Γκαΐθκα Γκαριτάνο): Σιμόν, Κάπα, ΆλβαρεςΜαρτίνεθΓιούρι (82′ Νούνεθ), Ντάνι ΓκαρθίαΛόπεθ (63′ Βέσγκα), Ουίλιαμς (91′ Κόδρο), Μουνιαΐν (83′ Ντε Μάρκος), Κόρδοβα (63′ ΣάνσετΡαούλ Γκαρθία.

Ατλέτικο Μ. (Ντιέγκο Σιμεόνε): ΌμπλακΤρίπιερ (63′ Άριας), ΧιμένεςΣάβιτςΡέναν ΛόντριΚόκε (78′ Ερέρα), Τόμας, Σαούλ, Καράσκο (63′ Λεμάρ), Γιορέντε (68′ Κορέα), Ντιέγκο Κόστα (63′ Μοράτα)