Εξάσφαιρη η Μπάγερν, βροχή τα αυτογκόλ στα άλλα παιχνίδια

Με πολλά γκολ, πολλά αυτογκόλ και ανατροπές στα παιχνίδια συνεχίστηκε η τρίτη αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Η πρωταθλήτρια Μπάγερν βρέθηκε να χάνει με 0-1 από την Μάινζ μόλις στο 6ο λεπτό από γκολ του Μποέτιους. Όμως οι Βαυαροί δεν πανικοβλήθηκαν από αυτό το απρόοπτο ξεκίνημα και διέσυραν τους αντιπάλους τους με 6-1! Έξι τέρματα για την Μπάγερν με έξι διαφορετικούς σκόρερ! Παβάρ(36′), Αλάμπα(45′-1), Πέρισιτς(54′), Κομάν(64′), Λεβαντόφσκι(78′) και Ντέιβις(80′) έγραψαν το όνομα τους στον φωτεινό πίνακα των σκόρερ.

Λευκή ισοπαλία(0-0) στην έδρα της Λεβερκούζεν ανάμεσα στην Μπάγερν και την Χόφενχαϊμ. Και οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν παρά μόλις μία φορά να σημειώσουν από μία τελική προσπάθεια προς την αντίπαλη εστία!

Η Σάλκε επικράτησε επί της Χέρτα Βερολίνου με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν το αβαντάζ των δύο γκολ στους γηπεδούχους χάρη σε δύο αυτογκόλ των Σταρκ(38′) και Ρέκικ(48′) ενώ για τους γηπεδούχους χρίστηκε σκόρερ ο Κένι στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η λύτρωση για την Κολωνία ήρθε στο 90’+3 όπου και κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα της Φράιμπουργκ με σκορ 1-2. Και τα τρία τέρματα της αναμέτρησης ήρθαν δια ποδός φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα χάρη σε αυτογκόλ του Ραφαέλ στο 40′ όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ισια στο 52′ με τον Μοντέστε και πήραν τους τρεις βαθμούς στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Σκίρι.

Βόλφσμπουργκ και Πάντερμπορν αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Ο νεαρός Έλληνας ομογενής Σεμπάστιαν Βασιλειάδης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους δίχως όμως να έχει καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο μιας κι έκανε αρκετά λάθη στην μεσαιατ γραμμή. Ο Ολιβέιρα σημείωσε το 0-1 στο 12′ με τον Μπρεκάλο στο 56′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.