Εύκολες προκρίσεις για Μάλμε, Αϊντχόφεν και Βικτόρια

Την πρόκριση για τα play off του Europa League εξασφάλισαν οι Μάλμε, Αϊντχόφεν και Βικτόρια. Στα πέναλτι Αραράτ και Φέρχεβαρ.

Αρχικά η Μάλμε επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Λοκομοτίβα Ζάγκρεμ, ενώ η Βικτόρια «καθάρισε» εύκολα 3-0 την αδύναμη Σοντερίσκε. Ακόμα η Αϊντχόφεν του Ρότζερ Σμιντ, επικράτησε με το εμφατικό 1-5 εκτός έδρας της άσημης Μούρα. Επίσης η Σέλτικ «έκλεψε» την πρόκριση με γκολ του Μοχάμεντ Ελγιουνούσι στο 90′. Τέλος Αραράτ και ΜΟΛ Φέρχεβαρ έπειτα από δύο στείρα 0-0, προκρίθηκαν στα πέναλτι επί των Τσέλιε και Ρεμς.

Αραράτ – Tσέλιε 0-0 κ. α. (1-0 παράταση)

Αραράτ και Τσέλιε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 στην κανονική διάρκεια του ματς και έτσι τις διαφορές τους τις έλυσαν στην παράταση. Εκεί το «χρυσό» γκολ του Βακουλένκο στο 111′  ήταν αρκετό, ώστε η ομάδα από την Αρμενία να προκριθεί στα play off του Europa League. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου (που είχε αποκλειστεί στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League από την Ομόνοια).

ΜΟΛ Φέρχεβαρ – Ρεμς 0-0 κ. α. (0-0 παράταση, 4-1 πέναλτι)

Η Φέρχεβαρ έπειτα από ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις οδήγησαν το παιχνίδι στην παράταση και έπειτα στα πέναλτι. Εκεί μοιραίοι στάθηκαν για την γαλλική ομάδα οι Μπουλαγιέ και Αμπντελχαμίντ, καθώς αστόχησαν στις δικές τους εκτελέσεις. Αντίθετα οι παίκτες της ουγγρικής ομάδας ευστόχησαν όλοι και έτσι πέρασαν στην επόμενη φάση.

Βικτόρια Πλζεν – Σοντερίσκε 3-0

Εύκολο απόγευμα είχε η Βικτόρια Πλζεν καθώς νίκησε άνετα με 3-0 την Σοντερίσκε. Ο Όντρασεκ στο 35΄ άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το 2-0 έγινε στο 41′ με τον Αντριέλ. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Κάβτσερ σκόραρε για το 3-0 στο 51′ που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μούρα – Αϊντχόφεν 1-5

Εύκολο βράδυ είχε και η Αϊντχόφεν καθώς επικράτησε (1-5) εκτός έδρας της άσημης Μούρα. Δύο γκολ του Μάλεν (17′ και 65′), ένα γκολ του Ζούνιορ (28′), το τέρμα που πέτυχε ο Χάπκο στο 54′ μετέτρεψαν σε περίπατο το ματς. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 90′ ο Γκάκπο για το τελικό 1-5. Προσωρινά για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει σε 1-1 ο Κούτερ στο 21′.

Μάλμε – Λοκομοβίτα Ζάγκρεμπ 5-0

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ματς με την Λοκομοτίβα η Μάλμε την οποία και διέλυσε 5-0 και έτσι προκρίθηκε πανηγυρικά στα play off του Europa League. Πριν καν συμπληρωθούν 20′ στον αγώνα, ο Τελέν χτύπησε δύο φορές (5΄, 17΄)  για το 2-0 ενώ στο 31′ ο Νάλιτς έκανε το 3-0. Στο 52′ ο Λάρσον σκόραρε για το 4-0, ενώ ο Σέρεν Ρικς στο 72′ έγραψε το 5-0.

Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων από τις 17:30 μέχρι τις 20:00

Αραράτ Tσέλιε 0-0 κ. α. (1-0 παράταση)

Ντιουργκόρντεν – Κλουζ 0-1

Φλοριάνα – Φλόρα 0-0 (0-0 παράταση, 2-4 πέναλτι)

Μπεσίκτας Ρίο Άβε 1-1 (1-1 παράταση, 2-4 πέναλτι)

Ρίγα – Σέλτικ 0-1

Κουόπιο Σούντουβα 2-0

Ροστόφ – Μακάμπι Χάιφα 1-2

Σαρλερουά – Παρτιζάν Βελιγραδίου 1-1 (2-1 παράταση).