Εύκολη νίκη για την Ειμπάρ επί της Ρεάλ!

Η Ειμπάρ υποδέχτηκε και επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 3-0. Σκορερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Εσκαλάντε,  Ένριχ και  Κίκε.

Αναμφίβολα για την Ειμπάρ ήταν  τεράστιο το κίνητρο να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στην ιστορία της κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης. Μέχρι στιγμής, σε 10 ραντεβού των δύο ομάδων, οι “μερένγκες” έχουν 8 νίκες, ενώ δύο ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν πλέον βαθμολογικά την βασίλισσα, έχοντας 18 βαθμούς και η Ρεάλ 20.

Αξιζει να αναφερθεί πως είναι  το πεμπτο ματς του Σολάρι στον πάγκο της Ρεάλ, πέμπτο ματς που ο Ίσκο μένει στον πάγκο στην αρχή του αγώνα.

Στο 3o λεπτό της αναμέτρησης πρώτη καλή στιγμή το δοκάρι για την Έιμπαρ. Οι γηπεδούχοι, με τον Κίκε να κανει ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρτουά!

Στο 6’ ο Μπέιλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ του δεν μέτρησε σωστά, καθώς ηταν σε θέση οφσάιντ.

Δέκα λεπτά αργότερα η Έιμπαρ, πέρασε μπροστά  με σκόρερ τον Γκονσάλο Εσκαλάντε που νίκησε τον Κουρτουά με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Εξετάστηκε αν υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, όμως  μέσω χρήσης του Video Assistant Referee αναδείχθηκε πως δεν υπήρχε παράβαση.

Στο 37’ η πρώτη καλή ευκαιρία για την Ρεάλ με τον Μπέιλ να στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Ριέσγο, με τον κίπερ της Έιμπαρ να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, αφου στο 52’ η Έιμπαρ έκανε το 2-0, μετά  από  πάσα του Κουκουρέγια για τον Ένριχ, εκείνος έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε και το δεξί δοκάρι του Κουρτουά, προτού καταλήξει στα δίχτυα

Δύο λεπτά αργότερα ο Κίκε πέτυχε ένα εύκολο γκολ, γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα. Η σέντρα του Κουκουρέγια έφτασε στον Κίκε και εκείνος με πλασέ σε άδειο τέρμα έκανε το 3-0 για την Έιμπαρ.

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν για την Ρεάλ στο 70’ με το διαγώνιο σουτ του Μπενζεμά, η μπάλα πέρασε άουτ. Καλή στιγμή για τους Μαδριλένους με τον Γάλλο στράικερ.

τα τελευταία λεπτά έμοιαζαν απλά διαδικαστικά για την Ρεάλ, η οποία θα γνωρίσει την πρώτη ήττα της με τον Σολάρι στην τεχνική ηγεσία.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Ράμος, Βαράν, Κρόος, Μπενζεμά, Μόντριτς, Μπέιλ, Μαρσέλο, Οντριοθόλα, Ασένσιο, Θεμπάγιος

Έιμπαρ: Ριέσγο, Πένα, Ολιβέιρα, Ραμίς, Άνχελ, Ορεγιάνα, Εσκαλάντε, Ζορδάν, Κουκουρέγια, Ένριχ, Κίκε