FA Cup: “4αρα” η Τσέλσι, δύσκολη πρόκριση για Άστον Βίλα, στους “32” Νιούκαστλ και Μπράιτον

Όλα τα αποτελέσματα του FA Cup.

Για τον 3ο γύρο του FA Cup, η Τσέλσι χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να εξασφαλίσει την πρόκριση απέναντι στην Πρέστον, δύσκολο βράδυ είχε η Άστον Βίλα που τελικά πέρασε από την έδρα της Μίντλεσμπρο. Νιούκαστλ και Μπράιτον υπέταξαν Σάντερλαντ και Στόουκ αντίστοιχα σε υπέροχα ματς.

Μπορεί να τα βρήκε “σκούρα” στο πρώτο ημίχρονο αλλά τελικά η Τσέλσι ανέβασε “στροφές” και πήρε την πρόκριση κόντρα στην Πρέστον με 4-0. Ο Μπρόγια άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό και στη συνέχεια ο Τιάγκο Σίλβα που είχε περάσει ως αλλαγή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι Ραχίμ Στέρλινγκ και Έντσο Φερνάντες διεύρυναν το προβάδισμα των “μπλε” γράφοντας το 4-0

Η Μίντλεσπρο πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στην Άστον Βίλα, όμως δεν μπόρεσε να πάρει και την πρόκριση καθώς οι “χωριάτες” βρήκαν δίχτυα από την προσπάθεια του Κας, σημειώνοντας έτσι το 0-1 υπέρ της ομάδα του Έμερι.

Η Νιούκαστλ επικράτησε εύκολα της Σάντερλαντ με 3-0, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί στο ντέρμπι του βορρά. Στο 35′ ο Μπάλαρντ με προβολή πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1 των “καρακάξων”, ενώ στο 46′ ο Αλμιρόν τροφοδότησε τον Ίσακ κι εκείνος πέτυχε το 0-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ο Ίσακ στο 90′ για την εξαιρετική εμφάνιση της ομάδας του Χάου.

Η Μπράιτον δυσκολεύτηκε απέναντι στη Στόουκ, αλλά τελικά κατάφερε να προκριθεί με σκορ 2-4. Στο 16ο λεπτό ο Φαν Χέκε με αυτογκολ έβαλε μπροστά τους “πότερς”, ωστόσο ο Εστουπινιάν με ένα σουτ βολίδα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ντανκ έβαλε μπροστά το σύνολο του Ντε Ζέρμπι και η Στόουκ έφερε το ματς σε ισορροπία με πέναλτι του Μπέικερ. Οι “γλάροι” μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη με τον Ζοάο Πέδρο να δίνει ξανά τη λύση στα τελευταία λεπτά με κεφαλιά στο 71′ και κοντινή προβολή στο 80′.

Σπουδαία πρόκριση πανηγύρισε η Μπόρνμουθ που αγχώθηκε αλλά πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση με ανατροπή επί της ΚΠΡ (3-2). Οι Άρμστρονγκ και Ντάικς σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα, όμως η ομάδα του Ιραόλα έφερε “τούμπα” το παιχνίδι. Ο Ταβερνιέ μείωσε και ο Μουρ ισοφάρισε πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, για να διαμορφώσει ο Κλάιφερτ το τελικό 3-2.