FA Cup: Αποκλείστηκε η Λίβερπουλ στους 16 η Μπράϊτον

Ο Μιτομά έδωσε την πρόκριση στην Μπράιτον και άφησε εκτός την Λίβερπουλ.

Για το FA Cup η Λίβερπουλ αποκλείστηκε από την συνέχεια του θεσμού καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1 στην έδρα της Μπράϊτον. Με την ομάδα του Κλοπ να συνεχίζει την απογοητευτική πορεία.

Το πρώτο μέρος το ματς ήταν αρκετά θεαματικό και από τις δυο ομάδες , η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με τον Χάρβεϊ Έλιοτ στο 30’. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ διότι ο Λιούις Ντανκ μπήκε στην φάση και ξεγέλασε τον Άλισον στο 39’.

Στην επανάληψη και οι δυο ομάδες δεν μπήκαν όπως μπήκαν στο Α’μέρος. Στο 71′ η Μπράιτον είχε τεράστια διπλή ευκαιρία. Στις καθυστερήσεις ο Μιτόμα έκανε το 2-1 και κράτησε τους «γλάρους» αήττητη κόντρα στη Λίβερπουλ για τρίτο σερί παιχνίδι, δίνοντας την  πρόκριση στην ομάδα του.