FA Cup: Έκανε το καθήκον της και προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Χωρίς άγχος στους “32” η Μάνστεστερ Γιουνάιτεντ.

Για τον 3ο γύρο του FA Cup, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε της Γουίγκαν με 0-2 στο “DW Stadium” και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους από το 22ο λεπτό, όταν ο Νταλότ από τα όρια της περιοχής με σουτ, κατάφερε να βρει δίχτυα και να κάνει το 0-1. Μάλιστα, η ομάδα του Τεν Χαγκ είχε εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σημάδεψε το δοκάρι τρεις φορές από τις προσπάθειες των Ράσφορντ, Χόιλουντ και Γκαρνάτσο.

Στην επανάληψη, η Γιουάιτεντ δεν είχε όσες ευκαιρίες είχε στο πρώτο μέρος, ωστόσο ο Μπρούνο Φερνάντες στο 72′ κέρδισε πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Τίκλε για να γράψει το 0-2 και να κλειδώσει το εισιτήριο για τους “32” της διοργάνωσης.