FA Cup: Λύγισε την Νότιγχαμ Φόρεστ ο Κασεμίρο, αγχωτική πρόκριση για την Τσέλσι

Στους «8» του FA Cup πέρασαν οι Λίβερπουλ, Τσέλσι, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γουλβς.

Για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Νότιγχαμ. Η Τσέλσι νίκησε στο τέλος τη Λιντς. Η Λίβερπουλ συνεχίζει στην επόμενη φάση μετά την νίκη με 3-0 επί της Σαουθάμπτον .

Τσέλσι- Λιντς: 3-2

Η Τσέλσι γλίτωσε την παράταση εξαιτίας του τέρματος του Γκάλαχερ στο 90’. Η Λιντς είχε παγώσει στο «Στάμφορντ Μπριτζ» στο 8’ με τον Τζοσέφ εκμεταλλευόμενος το λάθος του Ντισασί. Οι «μπλε» ισοφάρισαν στο 15’ με δράστη τον Τζάκσον . Στο 37’ ο Μούντρικ διεύρυνε το δείκτη του σκορ. Στο 59’ ο  Τζόσεφ  έφερε το ματς στα ίσια. Όμως ο Γκάλαχερ στο τέλος του αγώνα έκανε το τελικό 3-2.

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:    0-1

Ένα λεπτό πριν το 90΄ ο Βραζιλιάνος διεθνής μέσος, Κασεμίρο, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με την πρόκριση από το «Σίτι Γκράουντ» απέναντι στη Νότιγχαμ υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Γουλβς-Μπράιτον : 1-0

Η Γουλβς με το γκολ Μάριο Λεμίνα πήρε το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης νικώντας την Μπράιτον στο «Μολινό». Ο 30χρονος μέσος από τη Γκαμπόν σημείωσε το γκολ στο 2’.

Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον: 3-0

Η Λίβερπουλ στηρίχθηκε στα πιτσιρίκια και της βγήκε καθως νίκησε την Σαουθάμπτον στο «Ανφιλντ». Οι «ρεντς» με τα γκολ των 18χρονων Λούι Κούμας στο 44΄και Τζέιντεν Ντανς, στο 73΄ και 88΄ πήραν την πρόκριση.  Ο Κώστας Τσιμίκας έπαιξε σε όλο το 90λεπτο, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στο αρχικό σχήμα της Λίβερπουλ οι βασικοί που επιλέχθηκαν ήταν μόνο ο Βίρτζιλ φαν Ντάικ και ο Κόντι Χάκπο.