FA Cup: Λυτρωτής ο Πόρο για την Τότεναμ, ρεβάνς για Γουλβς-Μπρέντφορντ, στους “32” η Φούλαμ

Στους 32 του FA Cup η Τότεναμ και η Φούλαμ, χωρίς νικητή το Γουλβς-Μπρέντφορντ.

Για τον 3ο γύρο του FA Cup, η Τότεναμ έκανε το καθήκον της απέναντι στη Μπέρνλι, στη ρεβάνς θα κριθεί το Γουλβς-Μπρένφορντ, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί η Φούλαμ.

Η Τότεναμ αγχώθηκε, ήταν καλύτερη και τελικά κατάφερε να πάρει το “εισιτήριο” για τον τέταρτο γύρο του κυπέλλου κόντρα στη Μπέρνλι με 1-0. Τα “σπιρούνια” ήταν σαφώς ανώτερα, είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως δεν μπορούσαν να σκοράρουν και να νικήσουν τον Αριανέτ Μούριτς. Ο Πέδρο Πόρο ήταν αυτός που έδωσε τη λύση στο 78ο λεπτό, με απίθανο σουτ, χαρίζοντας έτσι στην ομάδα του την πρόκριση στους 32.

Η Γουλβς, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 9ο λεπτό κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία απέναντι στην Μπρέντφορντ (1-1) και να στείλει το ματς σε ρεβάνς στο “Μολινό”. Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους “οιωνούς” για τους “λύκους”, καθώς ο Γκόμες έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Νόργκααρντ και αποβλήθηκε πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα. Η Μπρέντφορντ προηγήθηκε στο 41ο λεπτό, με τον Νιλ Μοπέ να σκοράρει και να γράφει το 1-0. Στο 64′ ο Ντόιλ σούταρε από μακρινή απόσταση και ευστόχησε, ισοφαρίζοντας στο τελικό 1-1 και έτσι θα υπάρξει και άλλο ματς για την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Η Φούλαμ δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε της Ρόδεραμ με 1-0 και πέρασε στην επόμενη φάση. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα πέτυχαν το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 24ο λεπτό όταν ο Ντε Κόρδοβα Ριντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της αντίπαλης άμυνας και έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια, η ανασταλτική λειτουργία της Ρόδεραμ ήταν αρκετά συμπαγής και το σκορ δεν άλλαξε.