FA Cup: Νίκη για την Σίτι, προκρίθηκε η Μπλάκμπερν

Στο καναβάτσο η Λέστερ από την Μπλάκμπερν, άνετη νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι.

Για το FA Cup,η Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» ηττήθηκε με 1-2 από την Μπλάκμπερν, η Μπράιτον πήρε το «διπλό» με 1-0 επί της Στόουκ. Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-0 της Μπρίστολ Σίτι.

Η Μάντσεστερ Σίτι καθ’ολη την διάρκεια του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε για το γρήγορο γκολ. Στο 7’ ο Φιλ Φόντεν άνοιξε το σκορ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν άφηνε τον αγώνα καθώς το FA Cup είναι η διοργάνωση  των εκπλήξεων. Στο 74’ ο Φοντέν διεύρυνε το δείκτη του σκορ σε 0-2. Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 81′.

Η Μπλάκμπερν νίκησε την Λέστερ 1-2 Το σκορ άνοιξε ο Ντόλαν στο 33’, για να έρθει ο Σμόντις στο 52’ και να δώσει προβάδισμα ασφαλείας στη Μπλάκμπερν. Ο Ιεανάτσο μείωσε στο 67’ . Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Η Μπράιτον νίκησε 1-0 την Στόουκ δράστης της αναμέτρησης ο Φέργκιουσον .

Η Φούλαμ απέκλεισε 2-0 την Λιντς , οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με τον Παλίνια στο 21’. Ο Σόλομον διαμόρφωσε στο 56’ το τελικό 2-0.