FA Cup: Πέρασε στους “16” η Μάντσεστερ Σίτι

Ο Ακέ έδωσε την πρόκριση στην Σίτι κόντρα στην Άρσεναλ.

Για το Κύπελλο Αγγλίας ,η Σίτι νίκησε 1-0 την Άρσεναλ και πήρε την πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου Αγγλίας. Για την ομάδα του Γκουαρδιόλα αν και δεν πέτυχαν γκολ  οι Χάαλαντ, Γκρίλις και Άλβαρες βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την εστία του Τέρνερ με δράστη τον Ακέ.

Οι «πολίτες» και οι «κανονιέρηδες» είχαν φάσεις αλλά οι τερματοφύλακες ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Η Άρσεναλ στο 21’ είχε την πρώτη ουσιαστική στιγμή με τον Τροσάρ όμως ο Ορτέγκα απέκρουσε. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Σίτι απάντησε με τον Ντε Μπρόινε. Ο Χάαλαντ στο 39’ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τέρνερ. Η Σίτι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 64’ με το πλασέ του Ακέ έπειτα από την πάσα του Γκρίλις.

Η Άρσεναλ αν και προσπάθησε δεν βρήκε  τον γκολ της ισοφάρισης με το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Ορτέγκα, Λιούις (58′ Γουόκερ), Στόουνς (45’+4′ Λαπόρτ), Ακάντζι, Άκε, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε (75′ Μπερνάρντο Σίλβα), Γκιντογκάν, Μαχρέζ (58′ Άλβαρες), Γκρίλις, Χάλαντ.

Άρσεναλ: Τέρνερ, Τομιγιάσου, Χόλντινγκ (46′ Σαλιμπά), Γκάμπριελ, Τίρνεϊ (66′ Ζιντσένκο), Τζάκα, Πάρτεϊ (46′ Λοκόνγκα), Βιέιρα, Τροσάρ (66′ Μαρτινέλι), Σακά (75′ Έντεγκαρντ), Ενκέτια.