FA Cup: Πέταξε εκτός κυπέλλου τη Γουέστ Χαμ η Μπρίστολ Σίτι, πρόκριση στην παράταση για τη Γουλβς

Όλα τα αποτελέσματα του FA Cup.

Για τους επαναληπτικούς αγώνες του 3ου γύρου του FA Cup, η Γουέστ Χαμ αποχαιρέτησε το κύπελλο, καθώς ηττήθηκε από τη Μπρίστολ Σίτι, στην παράταση πήρε το “εισιτήριο” η Γουλβς, εξαιρετική εμφάνιση και στους “32” η Λούτον.

Η Μπρίστολ Σίτι με μια εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε να νικήσει τη Γουέστ Χαμ με 1-0 και να πάρει την πρόκριση για τον 4ο γύρο του FA Cup. Μόλις στο 3ο λεπτό, ένα λάθος του Ντίνου Μαυροπάνου έδωσε τη δυνατότητα στον Τόμι Κόνγουεϊ να σκοράρει για το 1-0. Η ομάδα της Championship κατόρθωσε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα με “νύχια και με δόντια” και αυτή ήταν που χαμογέλασε στο τέλος, πετώντας εκτός κυπέλλου τα “σφυριά”.

Στον επαναληπτικό των ομάδων της Premier League, αν και η Γουλβς βρέθηκε δις πίσω στο σκορ τελικά πήρε το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, νικώντας τη Μπρέντφορντ με 3-2 (2-2 κ.δ). Οι “μέλισσες” προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Κόλινς, για να ισοφαρίσει ο Κόλινς στο 36ο λεπτό. Ο Μοπέ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού την ομάδα του, ωστόσο οι “λύκοι” έφεραν εκ νέου το ματς σε ισορροπία με τον Νέιθαν Φρέιζερ. Μοιραία η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση, όπου η Γουλβς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κούνια και έγραψε το τελικό 3-2.

Η Λούτον μας έχει συνηθίσει σε χορταστικά και εντυπωσιακά παιχνίδια τη φετινή χρονιά στο πρωτάθλημα και σήμερα το έκανε και στο Κύπελλο, επικρατώντας με 1-2 της Μπόλτον. Οι νεοφώτιστοι της Premier League βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το τέρμα του Τσαρλς στο 11ο λεπτό, αλλά δεν άργησαν να ισοφαρίσουν και να σημειώσουν το 1-1. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Ογκμπένε χαρίζοντας μια εκπληκτική πρόκριση στους “καπελάδες”.