FA Cup: Στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Έβερτον, πρόκριση στην παράταση για τη Νότιγχαμ Φόρεστ

Όλα τα αποτελέσματα του FA Cup.

Για τους επαναληπτικούς αγώνες του 3ου γύρου του FA Cup, η Έβερτον έδειξε ότι δεν πτοείται από τίποτα και νίκησε την Κρίσταλ Πάλας,

Στη “μάχη” της Premier League η Έβερτον επικράτησε Κρίσταλ Πάλας με 1-0 και πανηγύρισε την πρόκριση στον 4ο γύρο του θεσμού. Το ματς ήταν απόλυτα μοιρασμένο ωστόσο τα “ζαχαρωτά” άνοιξαν το σκορ λίγο πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο, από τη εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Αντρέ Γκόμες που πέτυχε το δεύτερο φετινό του γκολ και χάρισε την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του.

Το “εισιτήριο” για τη φάση των “32” πήρε και η Νόριτς κόντρα στη Μπρίστολ Ρόβερς με 3-1. Τα “καναρίνια” βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πολύ ωραίο τέρμα του ΜακΚόρμικ. Η λύση βρέθηκε στην επανάληψη, όπου η Νόριτς ισοφάρισε με τον Σάρα, προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Ίντα στο 59ο λεπτό, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο ΜακΚλίν.

Τέλος, η Νότιγχαμ Φόρεστ δυσκολεύτηκε πολύ να πάρει την πρόκριση απέναντι στην Μπλάκπουλ. αλλά τελικά τα κατάφερε με 2-3 (2-2 κ.δ). Η Μπλάκπουλ παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ τελικά λύγισε στην παράταση. Οι Ομομαντιμπέλε και Ντανίλο έβαλαν μπροστά την Φόρεστ με 2-0, όμως οι Μόργκαν και Τζόσεφ απάντησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στον έξτρα χρόνο ο Γουντ έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του.