FA Cup: Στους “4” η Λίβερπουλ με ασίστ Τσιμίκα

Με ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Από την καταπληκτική ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, ο Ντιόγκο Ζότα, πέτυχε το γκολ της νίκης της Λίβερπουλ επί της Νότιγχαμ Φόρεστ στο “Σίτι Γκράουντ” και με το 1-0 οι “κόκκινοι” προκρίθηκαν στους ημιτελικούς του Κυπέλλου Αγγλίας, όπου θα αντιμετωπίσουν σε πρόωρο τελικό την Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νωρίτερα διέλυσε με 4-1 την Σαουθάμπτον στο “Σεντ Μέρις”.

Η Φόρεστ αποδείχθηκε πολύ “σκληρό καρύδι” και προβλημάτισε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Τελικά τη λύση έδωσε για άλλη μια φορά ο Πορτογάλος διεθνής επιθετικός στο 78ο λεπτό, μετά από ψηλοκρεμαστή σέντρα ακριβείας του Κώστα Τσιμίκα, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλο το ματς και είχε εξαιρετική απόδοση.

Στο 86΄ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Ράιαν Γέιτς, ωστόσο, μετά την εξέταση της φάσης από το VAR δεν διαπιστώθηκε παράβαση.

Μάλιστα, στις εξέδρες του γηπέδου βρέθηκε και ο Βαγγέλης Μαρινάκης, ιδιοκτήτης της Νότιγχαμ Φόρεστ.