FA Cup: Τα βρήκε σκούρα, αλλά προκρίθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εύκολα η Λίβερπουλ

“Αγχώθηκε”, αλλά τα κατάφερε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, εύκολη πρόκριση για Λίβερπουλ.

Για τον 5ο γύρο του FA Cup η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κινδύνεψε, αλλά προκρίθηκε επί της Νιούπορτ, εύκολη νίκη η Λίβερπουλ κόντρα στη Νόριτς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αν και δυσκολεύτηκε, μπόρεσε να επικρατήσει της Νιούπορτ με 4-2 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι παίκτες του Τεν Χαγκ μπήκαν δυναμικά, πετυχαίνοντας μάλιστα δύο γρήγορα γκολ. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι Μπρούνο Φερνάντες και Κόμπι Μέινου έδειχναν να “καθαρίζουν” τον αγώνα, όμως τα αμυντικά λάθη των “κόκκινων διαβόλων” επέτρεψαν στην Νιούπορτ να αντιδράσει. Ο Μπριν Μόρις και ο Γουίλ Έβανς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με την έναρξη του 2ου μέρους και πάγωσαν τη Γιουνάιτεντ. Στο 68ο λεπτό, ο Άντονι έβαλε μπροστά την ομάδα του και στις καθυστερήσεις ο Ράσμους Χόιλουντ “κλείδωσε” τη δύσκολη πρόκριση.

Νωρίτερα, σε φορτισμένο κλίμα μετά τις δηλώσεις του Γιούργκεν Κλοπ, η Λίβερπουλ πέρασε εύκολα το “εμπόδιο” της Νόριτς, νικώντας με 5-2. Οι “κόκκινοι” παρατάχθηκαν με πολλούς αναπληρωματικούς, ωστόσο η Λίβερπουλ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Κέρτις Τζόουνς. Η Νόριτς απάντησε με το πρώτο τέρμα του Μπεν Γκίμπσον με τη φανέλα της καινούργιας του ομάδας. Πριν συμπληρωθεί το ημίωρο, ο Νούνιες έκανε το 2-1, ενώ οι Ντιόγκο Ζότα και Βίρτζιλ Βαν Ντάικ διεύρυναν το προβάδισμα των γηπεδούχων, πριν μειώσει ο Μπόρχα Σάινθ σε 4-2. Το τελικό 5-2 έγραψε ο Ράιαν Γκράβενμπερχ στην τελευταία φάση του αγώνα.