Φαν’τ Σχιπ: «Η ομάδα έχει μέλλον. Είμαι περήφανος»

Απογοητευμένος από την ήττα της Σουηδίας, αλλά περήφανος για την Εθνική μας ομάδα εμφανίστηκε ο Τζον Φαν’τ Σχιπ

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σουηδία, αφού ηττήθηκε με 2-0 στο Σόλνα και απομακρύνθηκε από την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ των προκριματικών του μουντιάλ.

Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ εμφανίστηκε απογοητευμένος από το αποτέλεσμα, καθώς η ομάδα είχε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Υποστήριξε ότι μετά το 1-0 η ομάδα δεν κατάφερε να επανέλθει και να αντιστρέψει το αποτέλεσμα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Είμαστε απογοητευμένοι από τον αγώνα και το αποτέλεσμα. Το είπα και στα παιδιά στα αποδυτήρια, είχαμε ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο και κυριαρχήσαμε στο παιχνίδι. Ουσιαστικά η Σουηδία μας κυνηγούσε και προσπαθούσε να γίνει κάτοχος της μπάλας. Πρέπει όμως να σκοράρεις σε αυτά τα ματς και αν δεν το κάνεις θα έχεις πρόβλημα.

Η Σουηδία δεν μας απείλησε. Όμως μετά το 1-0 δεν μπορέσαμε να επανέλθουμε και να ισοφαρίσουμε, αλλά κυρίως δεν καταφέραμε να εμφανίσουμε το ίδιο καλό πρόσωπο που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο.

Σίγουρα η ομάδα έχει μέλλον, είμαι περήφανος για την εμφάνιση της ομάδας. Πρέπει όμως να συνεχίσουμε με αυτόν το ρυθμό και να δουλεύουμε το ίδιο καλά για να βελτιωθούμε όπως πρέπει. Αν παραμείνουμε έτσι ως ομάδα θεωρώ πως θα έχουμε ένα καλό μέλλον».