“Φάντασμα” Αργεντινή, Σούπερ Κολομβία

Η Κολομβία ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Β’ ομίλου κόντρα στην Αργεντινή με 2-0, για την πρώτη αγωνιστική.

Οι Αργεντινοι έχασαν μετά από 20 χρόνια (1999) από τους “καφετέρος” και με αυτή την εμφάνιση, έδειξαν ότι δεν άλλαξε τίποτα προς το καλύτερο, μετά την απογοητευτική τους εικόνα στο Μουντιάλ, παρόλο που είχαν στον πάγκο τους άλλον προπονητή, τον Σκαλόνι.

Η ομάδα του Κειρός άνοιξε το σκορ στο 71′. Ο Μαρτίνες με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Αρμάνι και έδωσε το προβάδισμα για το 0-1.

Η παρέα του Μέσι προσπάθησε για την ισοφάριση, όμως δεν τα κατάφερε. Αντιθετως δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 85ο λεπτό, μετά από παράλληλη σέντρα του Λερμα από τα αριστερά, ο Ζαπάτα πετάκτηκε στην “καρδιά της άμυνας” και έκανε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Αρμάνι- Ταλιαφίκο, Οταμέντι, Πετσέγια, Σαράβια- Ροδρίγκες (67’ Πισάρο), Παρέδες, Λο Σέσλο- Ντι Μαρία (46’ Ντε Πάουλ), Μέσι, Αγουέρο (79’ Σουάρες).

Κολομβία (Κάρλος Κεϊρόζ): Οσπίνα- Μεδίνα, Μίνα, Σάντσες, Τεσίγιο- Μπάριος, Ουρίμπε- Κουαδράδο (64’ Λέρμα), Χάμες, Μουριέλ (13’ Μαρτίνες)- Φαλκάο (81’ Ζαπάτα).