Φατί… λαμπρός οδηγεί την Μπαρτσελόνα!

Ο Ανσού Φατί σκόραρε και άνοιξε το δρόμο για το «διπλό» της Μπαρτσελόνα απέναντι στη Θέλτα στο «Μπαλαΐδος». Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι «μπλαουγκράνα» από το 42’, λόγω αποβολής του Λενγκλέ.

Αν και αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο από το 42’ εξαιτίας αποβολής του Λενγκλέ, με πρωταγωνιστή τον Άνσου Φατί η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με σκορ 0-3 της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος», στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Primera Division.

Από το πρώτο λεπτό του ματς η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που είχε το συντριπτικό ποσοστό κατοχής της μπάλας, επιχειρώντας παράλληλα να ασκεί άμεσα πίεση ψηλά για να ανακτά την μπάλα όταν τη χάνει.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να βρουν δίχτυα στην πρώτη σημαντική ευκαιρία που δημιούργησαν στο 11’. Ο 17χρονος Ανσού Φατί με το ηθικό στα ύψη από το κερδισμένο πέναλτι, αλλά και τα δύο γκολ που σημείωσε στην πρεμιέρα με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ, χρίστηκε σκόρερ για μια ακόμα φορά. Εκμεταλλευόμενος to κακό διώξιμο της αντίπαλης άμυνας, ο Κοουτίνιο έβγαλε την κάθετη πάσα και ο νεαρός Ισπανός με καταγωγή από τη Γουινέα-Μπισσάου με έξοχο πλασέ έκανε το 1-0.

Μολονότι οι «μπλαουγκράνα» δοκίμαζαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των «Κελτών» κυρίως με κάθετο παιχνίδι από τον άξονα και δευτερευόντως προκαλώντας ρήγματα στην οπισθοφυλακή της Θέλτα από την πλευρά του ταχύτατου Φατί, οι προσπάθειες έπεσαν στο κενό. Δεν απείλησαν με αξιώσεις έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 35’ ο Ζεράρ Πικέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, καθώς ως τελευταίος αμυντικός ανέτρεψε τον Ντένις Σουάρεθ. Παρόλα αυτά, τη… γλίτωσε, αφού ο μέσος των γηπεδούχων υποδείχθηκε στη συνέχεια σε θέση οφσάιντ. Κάπως έτσι, η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη.

Στον αντίποδα, ο έτερος στόπερ της ομάδας, δεν είχε την ίδια τύχη με τον συμπαίκτη του Κλεμάν Λεγκλέ. Ο τελευταίος σε άτσαλο μαρκάρισμα που έκανε έριξε αγκωνιά στο πρόσωπο αντιπάλου, με αποτέλεσμα ο Ντελ Θέρο να του δείξει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 42’.

Παρά το «σοκ» της αποβολής, η «Μπάρτσα» φρόντισε με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να κάνει… φύλλο και φτερό οποιαδήποτε σχέδιο της Θέλτα για ισοφάριση. Ο Μέσι συνδυάστηκε με τον Κοουτίνιο, μπήκε στη μεγάλη περιοχή από πλάγια θέση, έβγαλε τη σέντρα και η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Ολάσα που σκόραρε σε… λάθος τέρμα στο 51’.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Κοουτίνιο εξαπέλυσε «οβίδα» από μακρινή απόσταση, η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Μέσι σαν σε.. προπόνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Αργεντινός άσος ήταν, έστω και για λίγο, εκτεθειμένος. Στο 61’ ο Κοουτίνιο πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι χωρίς πολλή δύναμη, με συνέπεια ο Βιγιάρ να καταφέρει να διώξει σε κόρνερ.

Όσο οξύμωρο και αν μοιάζει, το αριθμητικό μειονέκτημα είχε ευεργετικές επιπτώσεις στο σύνολο του Ρόναλτ Κούμαν. Έγινε πολύ πιο επικίνδυνο απ’ ό,τι στο πρώτο 45λεπτο. Αυτό, σε μεγάλο βαθμό, οφείλεται στον Pulga, που ανέβασε θεαματικά την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος, οιστρηλατώντας τους συμπαίκτες του. Το «κερασάκι στην τούρτα», έβαλε ο Σέρτζι Ρομπέρτο που «έγραψε» το τελικό 3-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Θέλτα (Όσκαρ Γκαρθία): Ιβάν Βιγιάρ, Χιούγκο Μάγιο, Αΐντο (46’ Μπαέθα), Μουρίγιο, Ολάσα, Φοντάν (32’ Νέστορ Αραούχο), Τάπια (74’ Μπελτράν), Βίγκα (60’ Νολίτο), Σουάρεθ, Μορ (60’ Μίνα), Άσπας

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Μπούσκετς, Ντε Γιόνγκ, Κουτίνιο (72΄ Πέδρι), Γκριεζμάν (45+1’ Αραούχο), Ανσού Φατί (72’ Τρινκάο), Μέσι

Λύτρωση στα… χασομέρια για Σεβίλλη με τον Ενεσίρι

Με «κεφαλιά-κανονιά» ο Γιουσέφ Ενεσίρι έδωσε… στα χασομέρια το «φιλί της ζωής» στη Σεβίλλη που έκαμψε την αντίσταση της Λεβάντε στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Primera Division, επικρατώντας με σκορ 1-0. Αποβλήθηκε ο προπονητής των θριαμβευτών, Ζουλιάν Λοπετέγκι, στο 91’.

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Σεβίλλη απέναντι στην αξιόμαχη Λεβάντε στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» για την τέταρτη αγωνιστική της La Liga. Το απόλυτο εξακολουθεί να διατηρεί το συγκρότημα του Ζουλιέν Λοπετέγκι στο πρωτάθλημα.

Μολονότι η Σεβίλλη από το πρώτο λεπτό κυριάρχησε, έλεγξε πλήρως το ρυθμό και σπατάλησε σωρεία ευκαιριών, δεν κατάφερε να λύσει το γόρδιο δεσμό κόντρα στη Λεβάντε που περιορίστηκε, όπως αναμενόταν άλλωστε, σε έναν παθητικό ρόλο. Άρτια οργανωμένη και καλύπτοντας εξαιρετικά τους χώρους, έβαλε πολύ δύσκολα στην κάτοχο του Europa League. Όλα αυτά μέχρι το 92’. Τότε, η κεφαλιά του Ενεσίρι κατέληξε στα δίχτυα λυτρώνοντας τη Σεβίλλη.

Ο επιθετικός μονόλογος για τους γηπεδούχους ξεκίνησε από νωρίς. Στο 4’ το σουτ του Οκάμπος έξω από την μεγάλη περιοχή πέρασε εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Φερνάντεθ. Στο 23’ ο Ελ Χαντάντι λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε δίπλα από την εστία των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Καμπάνια, η Λεβάντε έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Χοσέ Μοράλες που πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και πήρε την κεφαλιά, αστόχησε.

Αν και στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αδυνατούσαν να επισφραγίσουν την υπεροχή τους με την επίτευξη ενός γκολ. Είχαν ορισμένες καλές στιγμές, ωστόσο πέρα από τη φάση που σημειώθηκε στο 67’, δεν δημιούργησαν κλασσικές ευκαιρίες. Ο Χαντάντι βρήκε δίχτυα εκτελώντας στο παραθυράκι της εστίας, ενώ το γκολ αρχικά μέτρησε κανονικά. Παρόλα αυτά, έπειτα από αρκετή ώρα και αφού ο διαιτητής πήγε ο ίδιος να εξετάσει τη φάση στο VAR, ακύρωσε το γκολ. Αιτία; Ένα φάουλ που είχε γίνει προγενέστερα στη φάση. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα, με αποτέλεσμα ο τεχνικός των γηπεδούχων να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια, καθώς αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Παρότι το αμυντικό στήσιμο των «βάτραχων» ήταν πραγματικά για σεμινάριο, στο 92’ «λύγισαν». Ο Νάβας έβγαλε «γλυκιά» σέντρα και ο Ενεσίρι με άπιαστη κεφαλιά «νίκησε» τον Φερνάντεθ. Έτσι, προσέφερε ένα πολύτιμο και δίκαιο «τρίποντο» στην ομάδα του, σύμφωνα με την συνολική εικόνα του αγώνα.

«Έπος» της Κάντιθ κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο

Τι και αν τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες εξαιτίας των αποβολών των Ακάπο (48’) και Νεγρέδο (70’); Η νεοφώτιστη Κάντιθ κατέθεσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεών της στο χορτάρι του «Σαν Μαμές» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο  και επιβραβεύτηκε για αυτό. Ως αποτέλεσμα, «απέδρασε» με τους τρεις βαθμούς χάρη στο αυτογκόλ του Ουνάι Λόπεθ.

Στο χρονικά πρώτο αγώνα της ημέρας, η ηρωική Κάντιθ «άλωσε» το «Σαν Μαμές» πετυχαίνοντας μια από τις νίκες της σεζόν με σκορ 1-0 κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε από τον Ουνάι Λόπεθ στο 57’, όταν με προβολή έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.