Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός: Με ήρωα Τζολάκη έγραψε ιστορία στην Πόλη και πέρασε στα ημιτελικά!

Το όνειρο συνεχίζεται! Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός που με ήρωα τον Κωνσταντίνο Τζολάκη που έπιασε τρία πέναλτι, προκρίθηκε στα ημιτελικά του UEFA Europa Conference League!

Ο Ολυμπιακός το έκανε ξανά! Νίκησε με 2-3 τη Φενέρμπαχτσε στα πέναλτι, μετά το 1-0 των γηπεδούχων του κανονικού αγώνα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» της Κωνσταντινούπολης για τον επαναληπτικό προημιτελικό του UEFA Europa Conference League και προκρίθηκε στα ημιτελικά! Και το όνειρό του συνεχίζεται!

Με ήρωα των Κωνσταντίνο Τζολάκη, που έβγαλε τρεις εκτελέσεις (των Τάντιτς, Ούντερ και Μπονούτσι, ενώ σκόραραν Ελ Κααμπί, Όρτα, Μασούρας) η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ βρίσκεται για πρώτη φορά στην ιστορία της σε ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που δέχθηκαν γκολ νωρίς, στη συνέχεια βρήκαν τα πατήματά τους, δημιούργησαν ευκαιρίες και παρόλο που δεν βρήκαν γκολ, πήραν την τεράστια αυτή πρόκριση στα πέναλτι.

Σκόρερ των Τούρκων ο Ίρφαν Καβεχτσί στο 11’. Δοκάρι είχε ο Ιμπόρα στο 103’, ενώ ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ανδρέα Ντόη με δεύτερη κίτρινη στο 120’+3’.

Στους «4» ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Άστον Βίλα. Πρώτο παιχνίδι στο «Βίλα Παρκ» την Μεγάλη Πέμπτη 2/5 και ο επαναληπτικός στον Πειραιά μια εβδομάδα αργότερα, στις 9/5. Αμφότερα τα παιχνίδια στις 22:00.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίπαρ, με τον Τζολάκη στο τέρμα, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα στην άμυνα, Τσικίνιο, Έσε στον άξονα, Ποντένσε, Φορτούνη, Γιόβετιτς μεσοεπιθετικά και Ελ Κααμπί στην κορυφή.

Από την άλλη, με 4-3-3 παρέταξε τη Φενέρμπαχτσε ο Ισμαΐλ Καρτάλ, με τον Λιβάκοβιτς στο τέρμα, Οσάγι-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο, Καντίογλου στην άμυνα, Γιουκσέκ, Φρεντ, Σιμάνσκι στο κέντρο, Καχβετσί, Τζέκο, Τάντιτς τριάδα στην επίθεση.

Στο 3’ ο Τσικίνιο δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 9’ ο Σιμάνσκι εκτέλεσε φάουλ, αλλά έφυγε εκτός.

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε στο 11’. Ο Σιμάνσκι έδωσε δεξιά στον Καχβετσί, που αμαρκάριστος σούταρε και έκανε το 1-0.

Στο 34’ ο Καχβετσί σούταρε από το όριο της περιοχής, με τον Τζολάκη να διώχνει με γροθιές.

Στο 38’ ο Ροντινέι έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ποντένσε δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Φορτούνη που έβγαλε νέα σέντρα από αριστερά, με τον Ελ Κααμπί να βρίσκει αέρα στο ανάποδο ψαλίδι που δοκίμασε.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στο ματς τον Ιμπόρα αντί του Γιόβετιτς, αλλάζοντας το σχήμα σε 4-3-3, με τον Ισπανό και τον Έσε αμυντικά χαφ και τον Τσικίνιο πιο μπροστά.

Στο 50’ ο Τζέκο σούταρε, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

Στο 58’ μετά από κυκλοφορία της μπάλας, ο Ροντινέι δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 64’ ο Καντίογλου σούταρε δυνατά αλλά άστοχα.

Στο 65’ ο Ελ Κααμπί έπιασε άστοχη κεφαλιά, ενώ άστοχο ήτα και το μακρινό σουτ του Μασούρα ένα λεπτό μετά.

Στο 73’ μετά από εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά του Μπεκάο, ο Τάντιτς δεν πρόλαβε τη μπάλα.

Στο 80’ ο Μαοσύρας βγήκε σε γρήγορη αντεπίθεση, πλάσαρε, με τον Λιβάκοβιτς να μπλοκάρει.

Ενώ στο 82’ ο Μπατσουαγί σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ.

Στο 86’ ο Τάντιτς σέντραρε για τον Σιμάνσκι που σούταρε, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Στο 89’ μετά από προσπάθεια του Μασούρα και του Ελ Κααμπί, ο Ιμπόρα σούταρε άστοχα.

Το 1-0 δεν άλλαξε και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 99’ ο Φορτούνης σούταρε δυυνατά, με τη μπάλα να περνά ψηλά.

Στο 103’ μετά από εκτέλεση φάουλ,  ο Ιμπόρα έπιασε κεφαλιά, ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κάρμο έκανε κεφαλιά που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Τζικού.

Ενώ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, ο Τσικίνιο είχε ένα μακρινό άστοχο σουτ.

Στο 114’ μετά από σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τάντιτς, αυτός σούταρε με πολλά φάλτσα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Στο 120’+3’ ο Ντόη χρησιμοποίησε αντικανονικά τα χέρια του σε εναέρια μονομαχία με τον Ουντέρ, με τον διαιτητή να του βγάζει δεύτερη κίτρινη.

Και κάπως έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση!

Η σειρά των πέναλτι (πρώτος ο Ολυμπιακός): Ελ Κααμπί 1-0, Τάντιτς απόκρουση Τζολάκη 1-0, Ελ Αραμπί απόκρουση Λιβάκοβιτς 1-0, Μπατσουαγί 1-1, Όρτα 2-1, Ούντερ απόκρουση Τζολάκη 2-1, Μασούρας 3-1, Τζικού 3-2, Ροντινέι απόκρουση Λιβάκοβιτς 3-2, Μπονούτσι απόκρουση Τζολάκη 3-2.

Φενέρμπαχτσε (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσάγι-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο (100’ Σογιουντσού), Καντίογλου,  Γιουκσέκ (120’+2’ Μπονούτσι), Φρεντ (86’ Ουντέρ), Σιμάνσκι (106’ Κρούνιτς), Καχβετσί (86’ Ζάιτς), Τζέκο (74’ Μπατσουαγί), Τάντιτς

Ολυμπιακός (Χοσέ λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (89’ Ρίτσαρντς), Τσικίνιο (109’ Όρτα), Έσε, Ποντένσε (64’ Μασούρας), Φορτούνης (109’ Ελ Αραμπί), Γιόβετιτς (46’ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί