Φέγενορντ – ΑΕΚ: Πρώτη ήττα που ταρακούνησε την Ένωση

Την ήττα γνώρισε η ΑΕΚ από τη Φέγενορντ στο δεύτερο φιλικό της επί Ολλανδικού εδάφους

Την ήττα με 3-1 γνώρισε η ΑΕΚ από μια πολύ καλύτερη σε όλα τα επίπεδα Φέγενορντ στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στην Ολλανδία. Μέσα σε 9 λεπτά η ΑΕΚ πληρώνοντας ατομικά λάθη ή μπαλιές στο κέντρο της άμυνας της δέχτηκε τρία γκολ και βρέθηκε να χάνει με 3-1 από το ημίχρονο, σκορ που έμεινε ως το τέλος.

Η Ένωση στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε με 4-1-4-1 όμως η αδυναμία που έδειξε ανασταλτικά ανάγκασε τον Μιλόγεβιτς να το γυρίσει σε 4-2-3-1 στο δεύτερο ημίχρονο αρχίζοντας την πίεση πιο πίσω και κοντά στην περιοχή της ομάδας του αφού πέρασε εκτός ο Σάκχοφ και γύρισαν μπροστά από τα στόπερ ο Σιμάνσκι και ο Γαλανόπουλος.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά δέχτηκε μεγάλη πίεση, αφού η Φέγενορντ (που στο 6′ της ακυρώθηκε σωστά γκολ για φάουλ στον Νέντε και είχε και οριζόντιο δοκάρι στο 7′ σε απομάκρυνση του Μπακάκη με το κεφάλι πάνω στη γραμμή) ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο.

Στο 14′, κόντρα στη ροή του αγώνα ο Τάνκοβιτς έκλεψε την μπάλα με τη βοήθεια και του Σιμάνσκι, μπήκε στην περιοχή των Ολλανδών και ο Σουηδός εξτρέμ με ωραίο πλασέ νίκησε τον Μπίλοου κάνοντας το 0-1. Γρήγορα όμως το παιχνίδι γύρισε.

Στο 29′, ήρθε η ισοφάριση όταν από κάθετη μπαλιά από τη μεσαία γραμμή, ο Λάτσι και ο Λίντσεν που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Τρία λεπτά μετά, στο 32’ οι Ολλανδοί συνδυάστηκαν άψογα με τον Σινέστρα να βρίσκει τον Μπάνις στην καρδιά της περιοχής και εκείνος με κοντινό πλασέ να κάνει το 2-1 για τη Φέγενορντ.

Στο 38’ ήρθε και το τρίτο γκολ για τους Ολλανδούς. Ο Λάτσι έκανε λάθος… αυτοπεποίθησης μέσα στην περιοχή, οι παίκτες της Φέγενορντ έκλεψαν την μπάλα και ο Σινίστρα πήρε την πάσα πάρε – βάλε και έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αρκετές αλλαγές των δύο ομάδων επηρέασαν τον αγώνα που δεν είχε τον ίδιο ρυθμό του πρώτου μέρους. Δεν άλλαξε κάτι, με το 3-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ (Άρνε Σλοτ): Μπάιλοβ (60’ Γιάνσεν), Σένεσι (60’ Χάρτγες), Πέντερσεν (46’ Ελ Μπουχαταουί), Μαλάσια (46’ Χαλ), Φερ (60’ Σκόγκεν), Ντίεμερς (46’ Μπούρχερ), Τόρνστρα (60’ Αντονούτσι), Λίνσεν (60’ Αζάρκαν), Σινιστέρα (60’ Κόντε), Τιλ (60’ Μιλαμπό), Μπάνις (60’ Βέντε).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Τσιντώτας, Μπακάκης (67’ Νταντσένκο), Νεντελτσιάρου, Λάτσι (40’ Λόπες), Μιτάι (67’ Ραντόνια), Σάκχοφ (46’ Γκαρσία), Σιμάνσκι (67’ Σαμπανάτζοβιτς), Γαλανόπουλος (76’ Χριστόπουλος), Τάνκοβιτς, Μάνταλος (76’ Ρουκουνάκης), Ανσαριφάρντ (55’ Κοσίδης).