Φιλική ισοπαλία ανάμεσα σε Βόλο και Λεβαδειακό

Το πρώτο του φιλικό παιχνίδι έδωσε χθες (1/8) ο Λεβαδειακός, που πραγματοποιεί το βασικό στάδιο της προετοιμασίας του στο Καρπενήσι ενόψει της συμμετοχής του στη Super League 2. Η ομάδα της Λιβαδειάς αντιμετώπισε το Βόλο στο αθλητικό κέντρο της Ευρυτανικής πρωτεύουσας και αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ (0-0). Ο νεοφώτιστος στη Super League 1, Βόλος, ολοκλήρωσε την προετοιμασία του στο Καρπενήσι και επιστρέφει στη βάση του.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού, κόντρα σε μια ομάδα πιο έτοιμη, έδειξε καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο οι πολλές αλλαγές επηρέασαν την εικόνα του Λεβαδειακού με αποτέλεσμα ο Βόλος να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος να ανοίξουν το σκορ, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι σημαντικότερες στιγμές στην αναμέτρηση σημειώθηκαν στο δεύτερο μέρος. Στο 75΄ ο Αργεντινός επιθετικός του Βόλου, ο Σαρμιέντο, εκτέλεσε το φάουλ και ο Κοκκαλάς απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ, κρατώντας και σε αυτή τη φάση ανέπαφη την εστία του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Χουάν Φεράντο είχε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Στο 82΄ το σουτ του Ζοάο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Κοκκαλά και αφού η μπάλα είχε κοντράρει.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γέντρισεκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λεβαδειακού και στο 86΄ ο Σλοβάκος επιθετικός με νέα κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

O Λεβαδειακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους: Μπάγιτς, Χατζηλάμπρο, Παντελιάδη, Ανγκουά, Λιάγκα, Μητρόπουλο, Κονέ, Σαβαντογκό, Καστιγιόν, Ορφανίδη και Ιωαννίδη.

Στο β΄ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Κοκαλλάς, Μαχαίρας, Βήχος, Τσάπρας, Καραμπάς, Καραχάλιος, Νίκας, Σένκα, Σανάμπρια, Μάντζιος και Μακρης.

Η σύνθεση του Βόλου: Γκαραβέλης (46΄ Καραγκιόζης) (75΄ Κραβαρίτης), Ντεντάκης (46΄ Λύρατζης), Δημόπουλος (46΄ Κορνέζος) (75΄ Μήτογλου), Μπασόνγκ (60΄ Διαμαντής), Τσαούσης (46΄ Φερράρι), Τσοκάνης (46΄ Μαξ), Μπαλογιάννης (46΄ Σαρμιέντο), Ατιγιαλάχ (15΄ Κορέλας), Ηλιόπουλος (46΄ Κυζιρίδης), Ζοάο, Μάντζης (46΄ Γέντρισεκ).