Φιλική ήττα από τον ΠΑΣ

Την ήττα με 73-63 από τον ΠΑΣ Γιάννινα σε φιλική αναμέτρηση γνώρισε ο Παναθηναϊκός σε μία αναμέτρηση από την οποία η Ελένη Καπογιάννη έβγαλε πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο γεγονός που το πιστοποιήσε και το σκορ μετά από τα πρώτα 20 λεπτά(29-35).

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση του έπεσε και σε συνδυασμό με την ταυτόχρονη αγωνιστική άνοδο του ΠΑΣ έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να ροκανίσει τη διαφορά και να φτάσει τελικά στην νίκη με 73-63.

Κορυφαία της αναμέτρησης ήταν η Πανούση με 22 πόντους. Την ακολούθησε σε απόδοση η Βιντσιλαίου με 17 πόντους, ενώ την τριάδα των σκόρερ συμπλήρωσε η Κούπερ με 13 πόντους.

Από τη μεριά των «πράσινων», η Λύμουρα σημείωσε 16 πόντους, με την Ριντ να ακολουθεί με 14 πόντους.

ΠΑΣ Γιάννενα και Παναθηναϊκός θα αναμετρήθουν για δεύτερη φορά την Κυριακή (4/10).

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 29-35, 58-52, 73-63
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας-Μιχαήλ): Χούλη, Panousis 22(4), Σαρηγιαννίδου 12, Ντάλα, Κατσαμούρη 5, Cooper 15(3), Βιντσιλαίου 17, Vendrell 2, Πάφη, Χρηστάκη
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη-Ζιάκας): Reed 14, Morgan 8(1), Χελιώτη 2, Μούλη 3, Λύμουρα 16(3), Καλαμπάκου 5, Κωτούλα, Σκουμπάκη 2, Δίελα 5, Ζιάκα, Παναγιωτοπούλου, Houston 8