Φιλική ήττα για τον Αστέρα από τον Ηρακλή της Ολλανδίας

Στην πρώτη του φιλική αναμέτρηση επί Ολλανδικού εδάφους ο Αστέρας Τρίπολης γνώρισε την φιλική ήττα με 2-0 από την ολλανδική Χέρακλες.

Οι “Ηρακλειδείς” πήραν νωρίς στην αναμέτρηση κεφάλι στο σκορ χάρις σε προσωπικό τέρμα του Άντριαν Σόκε στο 3ο λεπτό.

Το πρώτο μέρος κύλησε σε χαμηλό τέμπο με τους τυπικά γηπεδούχους Ολλανδούς να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα.

Στην επανάληψη ο νεοφερμένος Ισπανός προπονητής του Αστέρα έριξε νέα πρόσωπα στον αγωνιστικό χώρο όπου και είδε περισσότερα στοιχεία στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας του που έλειπαν από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Αστέρας είχε ευκαιρίες με τον Κρέσπι και τον Ιγκλέσιας να φτάσει στην ισοφάριση δίχως όμως να τα καταφέρνει να τις αξιοποιήσει.

Η Χέρακλες ήταν αυτή που στην τελευταία φάση του παιχνιδιού κατάφεραν να πετύχουν κι ένα δεύτερο τέρμα.