Φιλική ήττα του ΟΦΗ από τη Μπίρσοτ

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από την Μπιρσοτ, στον πρώτο φιλικό αγώνα προετοιμασίας που έδωσε στο Άπελντορν της Ολλανδίας.

Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μπρόνιο πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι κι έδωσε το προβάδισμα στους Βέλγους. Στο 13’ ο ΟΦΗ είχε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Τσιλιανίδη να κάνει το πλασέ και την μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυντικών, πριν καταλήξει άουτ. Δυο λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη ευκαιρία, με τον Ναμπί να σουτάρει και τον Βαν Χάμελ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Στο 22ο λεπτό ο Σέιχερς έκανε το 2-0 για την Μπίρσοτ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α΄ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48’ ο Πέρσον έκανε το σουτ, όμως ο Βαν Χάμελ έδιωξε ενστικτωδώς και απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του ματς δεν σημειώθηκε κάποια αξιοσημείωτη φάση και από τις δυο ομάδες, με τον Διευθυντή Ποδοσφαίρου και προπονητή της ομάδας στο συγκεκριμένο παιχνίδι, τον Γιάννη Σαμαρά να βγάζει ασφαλή συμπεράσματα για την εικόνα του ΟΦΗ τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Στο β’ ημίχρονο φόρεσε για πρώτη φορά τη φανέλα των Κρητικών ο υπό δοκιμή μέσος, Σαμίρ Ναμπί.

ΟΦΗ (Γ. Σαμαράς): Σωτηρίου, Σακόρ , Νάστος , Ναμπί , Σεμέντο, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Μεγιάδο , Κοροβέσης, Σασί, Μπράουν

Επίσης αγωνίστηκαν οι: Πέρσον, Δερμιτζάκης, Σαμίρ Ναμπί, Περδίκης, Νοικοκυράκης, Μπολάκης, Πέρσον, Μαρινάκης, Οικονόμου, Σουρνάκης